Velkoobchod spojovací technikou · Sklady Praha & Ostrava +420 606 303 363

Blog

  • Nerez A2 vs A4 — kompletní FAQ k nerezovému spojovacímu materiálu | MATAI

    Nerez A2 vs A4 — kompletní FAQ k nerezovému spojovacímu materiálu | MATAI

    Volba mezi nerezem A2 a A4 je nejčastější rozhodnutí, které řeší technici a nákupčí při objednávce nerezového spojovacího materiálu. Obě třídy patří mezi austenitické korozivzdorné oceli podle normy EN ISO 3506-1, liší se však chemickým složením a tím i odolností v agresivním prostředí. V praxi platí jednoduché pravidlo: A2 pro běžné vnitřní i venkovní použití, A4 všude tam, kde hrozí kontakt s chloridy, solí nebo chemikáliemi.

    V tomto přehledu najdete odpovědi na nejčastější dotazy k rozdílům A2 a A4 — od chemie přes značení po výběr do exteriéru. Kompletní sortiment najdete v kategoriích šroubů A2 a šroubů A4 skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi nerezem A2 a A4?

    A2 i A4 jsou austenitické korozivzdorné oceli podle EN ISO 3506-1, ale liší se chemickým složením. A4 obsahuje navíc cca 2 % molybdenu a vyšší podíl niklu, což mu dává výrazně lepší odolnost proti bodové korozi v chloridovém prostředí. A2 odpovídá oceli 1.4301 (AISI 304), A4 oceli 1.4401 (AISI 316).

    Co znamená označení 1.4301 a 1.4401?

    Jsou to evropská materiálová čísla podle EN 10088. 1.4301 je ocel s cca 18 % chromu a 8–10 % niklu (odpovídá A2 / AISI 304), zatímco 1.4401 má cca 16–18 % chromu, 10–14 % niklu a navíc 2–3 % molybdenu (odpovídá A4 / AISI 316). Molybden je hlavní rozdíl, který odlišuje obě oceli.

    Obsahuje nerez A4 molybden?

    Ano, právě molybden (zhruba 2 %) je klíčovým rozdílem oproti A2. Tento prvek zásadně zvyšuje odolnost proti bodové (důlkové) korozi a koroznímu praskání pod napětím, zejména v prostředí s chloridy. Díky molybdenu je A4 vhodný do mořské vody a chemicky agresivních provozů.

    Kde je nutné použít A4 místo A2?

    A4 je nezbytný všude, kde dochází ke kontaktu s chloridy — v mořské a brakické vodě, na pobřeží, v bazénech a wellness s chlorovou úpravou, v potravinářství a v chemických provozech. V těchto podmínkách by A2 podléhal bodové korozi, zatímco molybden v A4 jí spolehlivě odolává.

    Je nerez magnetická?

    Austenitické oceli A2 i A4 jsou v žíhaném stavu prakticky nemagnetické (paramagnetické). Po tváření za studena, kterým se spojovací materiál běžně vyrábí, však může vzniknout deformačně indukovaný martenzit a šroub pak slabě přitáhne k magnetu. Tato slabá magnetizace nemá vliv na korozní odolnost ani na kvalitu materiálu.

    Jaký je cenový rozdíl mezi A2 a A4?

    A4 je dražší než A2, protože obsahuje molybden a vyšší podíl niklu — tedy nákladnější legující prvky. Pro běžné vnitřní a nechloridové venkovní aplikace proto A2 nabízí výhodnější poměr ceny a korozní odolnosti. A4 se vyplatí volit tam, kde to prostředí skutečně vyžaduje.

    Co znamená značení A2-70 a A4-80?

    První část (A2 nebo A4) označuje skupinu oceli, číslo za pomlčkou udává pevnostní třídu — minimální mez pevnosti v tahu v desítkách MPa. A2-70 tedy znamená minimálně 700 MPa a A4-80 minimálně 800 MPa. Vyšší pevnosti se u nerezu dosahuje tvářením za studena.

    Koroduje nerez vůbec?

    Nerez není zcela nezničitelný — v agresivním prostředí může korodovat, zejména bodovou korozí v přítomnosti chloridů. A2 je náchylnější k bodové korozi než A4, který díky molybdenu odolává lépe. Pasivní chromová vrstva chrání povrch, ale při jejím poškození nebo ve velmi agresivním prostředí může i nerez napadnout koroze.

    Lze ve spoji míchat šrouby A2 a A4?

    Mezi A2 a A4 je galvanický potenciál velmi blízký, takže riziko galvanické koroze při jejich kombinaci je malé. Z hlediska korozní odolnosti však spoj určuje nejslabší článek — pokud je prostředí agresivní, používejte v celém spoji A4. Pozor naopak na kombinaci nerezu s pozinkovanou nebo uhlíkovou ocelí, kde galvanická koroze hrozí výrazně.

    Jaký je rozdíl mezi AISI 304 a AISI 316?

    AISI 304 odpovídá nerezi A2 (1.4301) a AISI 316 odpovídá nerezi A4 (1.4401). Hlavní rozdíl je přídavek cca 2 % molybdenu u 316, který zásadně zlepšuje odolnost proti chloridům a mořské vodě. 304 je vhodný pro běžné prostředí, 316 pro pobřežní, chemicky náročné a chloridové aplikace.

    Je A2 vhodný do exteriéru?

    Pro většinu venkovních aplikací mimo pobřeží a chloridové prostředí je A2 (1.4301) plně dostačující a nabízí výbornou korozní odolnost při příznivé ceně. V blízkosti moře, u bazénů nebo v prostředí s posypovou solí je však namístě sáhnout po A4 (1.4401), který odolává bodové korozi výrazně lépe.

    Jak poznám A2 od A4?

    Vizuálně jsou A2 a A4 prakticky nerozeznatelné, proto se spoléhá na značení na hlavě šroubu — ražba „A2-70″ nebo „A4-80″ spolu s logem výrobce. Spolehlivé rozlišení nabízí jen materiálový atest nebo laboratorní analýza chemického složení (přítomnost molybdenu). Doporučujeme proto skladovat A2 a A4 odděleně a řídit se značením a doklady.

  • Šestihranné matice DIN 934 — rozměry, materiály, použití

    Šestihranné matice DIN 934 — rozměry, materiály, použití

    Šestihranná matice DIN 934 je nejrozšířenějším typem matice ve strojírenství i údržbě. Jde o plnou šestihrannou matici se závitem ISO metrickým, kterou najdete prakticky v každém šroubovém spoji. V tomto článku najdete ověřenou rozměrovou tabulku, vysvětlení tříd pevnosti, rozdíl mezi nerezem A2/A4 a ocelí a praktický návod, jak DIN 934 kombinovat se šrouby.

    DIN 934 = ISO 4032: co to znamená

    Norma DIN 934 popisuje šestihranné matice s metrickým hrubým (i jemným) závitem. Z hlediska rozměrů je DIN 934 prakticky shodná s mezinárodní normou ISO 4032 — pro běžné velikosti M5 a výše jsou klíčové rozměry (rozměr přes plochy a výška matice) totožné. Drobné historické rozdíly existovaly jen u nejmenších rozměrů, takže pro praxi platí, že matice DIN 934 a ISO 4032 jsou navzájem zaměnitelné.

    Vizuálně lze matice odlišit podle značení: matice vyrobené dle DIN bývají u třídy pevnosti označeny dvěma svislými čárkami po stranách čísla třídy (např. |10|), aby je bylo možné odlišit od matic ISO se stejnou třídou.

    Rozměrová tabulka DIN 934 (ověřené hodnoty)

    Klíčové rozměry matice jsou rozměr přes plochy s (určuje velikost klíče) a výška matice m. Následující hodnoty odpovídají normě DIN 934 / ISO 4032 (maximální jmenovité hodnoty v mm):

    Závit Stoupání (mm) Klíč / přes plochy s (mm) Výška m (mm)
    M6 1,0 10 5,0
    M8 1,25 13 6,5
    M10 1,5 17 8,0
    M12 1,75 19 10,0
    M16 2,0 24 13,0
    M20 2,5 30 16,0

    Hodnota klíče (přes plochy) je důležitá při výběru nástroje — pro M8 potřebujete klíč 13, pro M10 klíč 17 atd. Výška matice odpovídá délce zašroubování a tím i únosnosti spoje. U výšky platí, že čím větší je m, tím více závitů je v záběru a tím vyšší zatížení matice přenese, aniž by hrozilo stržení (smyk) závitu. Standardní matice DIN 934 je proto navržena tak, aby plně využila pevnost odpovídajícího šroubu.

    Rozměr přes rohy (e), který v tabulce neuvádíme, je vždy větší než rozměr přes plochy a je užitečný při výpočtu prostoru pro otáčení klíče. Pro praktickou montáž ale stačí znát rozměr přes plochy (velikost klíče) a výšku matice. Tloušťka stěny matice okolo otvoru musí být dostatečná, aby matice nepraskla při dotažení — i proto se výška a rozměr přes plochy škálují společně s rostoucím závitem.

    Závit: hrubý vs jemný

    DIN 934 existuje v provedení s metrickým hrubým závitem (nejběžnější, v tabulce výše) i s jemným závitem. Jemný závit má menší stoupání, vyšší samosvornost a o něco vyšší nosný průřez, hodí se proto pro přesné seřizování a spoje vystavené vibracím; je ale citlivější na poškození a nečistoty. Pro běžné použití volte hrubý závit — jemný jen tam, kde to konstrukce vyžaduje. Vždy musí sedět stoupání matice i šroubu.

    Třídy pevnosti a značení

    U ocelových matic se únosnost vyjadřuje třídou pevnosti (např. 6, 8, 10). Číslo třídy odpovídá zhruba 1/10 zaručené napěťové úrovně v MPa, na kterou je matice zkoušena. Platí jednoduché pravidlo: matice má být minimálně stejné třídy jako šroub, aby při dotažení selhal dříve šroub (tažně, čitelně) než matice (smykem závitu). Více o třídách pevnosti šroubů najdete v článku Třída pevnosti 8.8 — co znamená.

    Materiály: nerez A2/A4 vs ocel

    Matice DIN 934 se vyrábějí jak z uhlíkové oceli (často pozinkované), tak z nerezové oceli. U nerezu se setkáte se dvěma hlavními skupinami:

    • A2 (austenitická 18-8, typ AISI 304) — běžné vnitřní i venkovní použití bez agresivního prostředí.
    • A4 (austenitická s molybdenem, typ AISI 316) — vyšší odolnost proti korozi, vhodná do prostředí s chloridy (přímoří, bazény, posypové soli, chemie).

    U nerezových matic se pevnost značí jako kombinace materiálu a třídy, např. A2-70 nebo A4-80 (číslo odpovídá 1/10 meze pevnosti v tahu v MPa — A2-70 = 700 MPa). Detailní srovnání najdete v článku Nerez A2 vs A4. Pro běžné nerezové spoje sáhněte po maticích DIN 934 A2/A4.

    Pozor na tzv. „zadírání“ (galling) u nerezu — při rychlém dotahování se nerezový závit může za tepla zatavit a matice se „zakousne“ do šroubu tak, že ji nelze povolit ani odšroubovat. Austenitické nerezy A2 a A4 jsou na galling náchylnější než uhlíková ocel, protože nevytvářejí tvrdou oxidickou vrstvu a mají sklon k adhezi. Pomáhá pomalejší a rovnoměrné utahování (ideálně momentovým klíčem), čisté závity bez nečistot a montážní pasta nebo mazivo na bázi MoS2 či keramiky. Důležité je také to, že nerez má nižší pevnost než ocelové matice tříd 8 a 10 — pevnostní třídu A2-70/A4-80 je třeba zohlednit při návrhu utahovacího momentu, nelze ji slepě zaměnit za ocelovou „desítku“.

    Kombinace se šrouby DIN 933 a DIN 931

    Matice DIN 934 je standardním protikusem k šestihranným šroubům:

    • DIN 933 — šroub se závitem po celé délce dříku.
    • DIN 931 — šroub s částečným závitem (hladká část dříku pod hlavou).

    Při výběru dbejte na shodu závitu (rozměr i stoupání) a na shodu materiálu — nerezovou matici A4 párujte s nerezovým šroubem A4, abyste předešli kontaktní (galvanické) korozi. Rozdíl mezi oběma šrouby rozebíráme v článku DIN 933 vs DIN 931. Pod matici doporučujeme vždy plochou podložku DIN 125 pro rozložení tlaku.

    Kdy DIN 934 nestačí

    Klasická matice DIN 934 se za provozu s vibracemi může povolit. V takovém případě je vhodnější samojistná matice DIN 985 s polyamidovou vložkou, případně pružná podložka. Přehled materiálů a norem najdete také v článku Normy a materiály.

  • ISO 4762 / DIN 912: šroub s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem (imbus)

    ISO 4762 / DIN 912: šroub s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem (imbus)

    Šroub podle normy ISO 4762 (totožný se starší německou normou DIN 912) je jeden z nejrozšířenějších strojních šroubů vůbec. Pozná se podle válcové hlavy s vnitřním šestihranem (imbus), do které se utahuje imbusovým (inbusovým) klíčem. Anglicky se označuje jako socket head cap screw nebo Allen bolt. Tento článek shrnuje rozměry, materiály, použití i správnou montáž.

    ISO 4762 = DIN 912

    DIN 912 je původní německá norma, kterou na mezinárodní úrovni nahradila ISO 4762 (vydávaná jako DIN EN ISO 4762). V katalozích se stále běžně uvádí značení DIN 912 – jde fakticky o tentýž šroub. Mezi další ekvivalenty patří ČSN 02 1143.

    Konstrukce a výhody

    Šroub má válcovou (cylindrickou) hlavu s vnitřním šestihranným otvorem pro klíč. Tato konstrukce přináší:

    • Vysoký utahovací moment – vnitřní šestihran umožňuje přenést velkou sílu bez sklouznutí.
    • Úsporu místa – hlava je kompaktní a lze ji zapustit do válcového zahloubení (flush montáž).
    • Čistý vzhled – hladká válcová hlava bez vyčnívajícího klíčového profilu.
    • Montáž z jedné strany – postačí imbusový klíč seshora.

    Rozměrové řady

    Norma pokrývá metrické závity od M1,6 do M64. Pro každou velikost jsou definovány rozměry hlavy (průměr dk, výška k), velikost vnitřního šestihranu (s) a hloubka zahloubení klíče (t). Příklady běžných velikostí:

    Závit Průměr hlavy dk Výška hlavy k Vnitřní šestihran s
    M3 5,5 mm 3,0 mm 2,5 mm
    M6 10,0 mm 6,0 mm 5 mm
    M10 16,0 mm 10,0 mm 8 mm
    M16 24,0 mm 16,0 mm 14 mm

    Pomůcka: u běžných velikostí přibližně platí, že průměr hlavy je zhruba 1,5× jmenovitý průměr a výška hlavy se rovná jmenovitému průměru závitu.

    Materiály

    Imbusové šrouby ISO 4762 / DIN 912 se nabízejí v širokém spektru materiálů:

    • Legovaná / uhlíková ocel v pevnostních třídách 8.8, 10.9 a zejména 12.9 (vysoká pevnost, často černěné nebo pozinkované provedení).
    • Nerez A2 (1.4301 / 304) pro běžná prostředí.
    • Nerez A4 (1.4401 / 316) pro korozně náročná a přímořská prostředí.

    Pro strojní spoje s vysokým momentem se hodí imbusové šrouby DIN 912 ve třídě 12.9, do korozního prostředí pak DIN 912 v nerezu A4. Pro běžné aplikace nabízíme imbusové šrouby DIN 912 z nerezu A2.

    Použití

    Díky kompaktní hlavě a vysokému přenosu momentu se ISO 4762 používá ve strojírenství, výrobě forem a nástrojů, automatizaci, na CNC strojích, v hydraulice i u prvků, kde má hlava zapadnout do zahloubení. Často se kombinuje s pružnými nebo plochými podložkami pro lepší rozložení tlaku pod hlavou.

    Montáž imbusovým klíčem

    K utažení slouží šestihranný (imbusový) klíč příslušné velikosti „s“ (viz tabulka). Zásady:

    • Vždy použijte klíč přesné velikosti – volný klíč může vyhladit vnitřní šestihran.
    • U vysokopevnostních tříd (10.9, 12.9) dbejte na předepsaný utahovací moment, ideálně momentovým klíčem.
    • Pro zapuštěnou montáž navrhněte zahloubení s ohledem na rozměry hlavy (dk, k).

    Proč se válcové hlavě říká imbus

    Pojem „imbus“ pochází z německé zkratky pro vnitřní šestihranný šroub (Innensechskant) a v češtině zlidověl jako označení jak pro šroub, tak pro samotný šestihranný klíč. Anglicky se používá označení socket head cap screw nebo „Allen bolt“ (podle firmy Allen, která vnitřní šestihran zpopularizovala). Ať už narazíte na kterýkoli z těchto názvů, jde o tentýž princip: pohon je veden zevnitř hlavy, nikoli zvenčí jako u klasického šestihranného šroubu DIN 933 / DIN 931. Díky tomu lze šrouby umístit těsně vedle sebe a do míst, kde by se klíč na vnější šestihran nevešel.

    ISO 4762 vs příbuzné imbusové šrouby

    Imbusových šroubů existuje více typů a je dobré je nezaměňovat. ISO 4762 / DIN 912 má válcovou hlavu. Pro odlišný vzhled či montáž slouží další normy:

    • DIN 7991 / ISO 10642 – imbusový šroub se zápustnou (kuželovou) hlavou, který se zapustí do roviny povrchu.
    • DIN 7380 – imbusový šroub s půlkulatou (čočkovitou) hlavou.

    Pokud tedy potřebujete hlavu zarovnanou s povrchem, hledejte zápustnou variantu; pro běžné strojní spoje s válcovým zahloubením je správnou volbou ISO 4762.

    Výpočet hloubky zahloubení

    Pro zapuštěnou (flush) montáž je nutné navrhnout válcové zahloubení o průměru o něco větším, než je průměr hlavy dk, a hloubce minimálně rovné výšce hlavy k (případně o trochu hlubší, aby hlava nevyčnívala). Hodnoty dk a k najdete v tabulce výše nebo v rozměrových tabulkách k dané velikosti. Vnitřní šestihran „s“ zároveň určuje velikost potřebného imbusového klíče – mějte ji po ruce při objednávce nářadí.

    Časté chyby při montáži

    Nejčastější příčinou poškození imbusových šroubů je vyhlazení (vykulacení) vnitřního šestihranu. Tomu předejdete použitím klíče přesné velikosti, kvalitního nářadí a zasunutím klíče na celou hloubku. U vysokopevnostních tříd 10.9 a 12.9 dodržujte předepsaný utahovací moment a používejte momentový klíč – přetažení může vést k přetržení nebo k poškození závitu. Pokud má spoj odolávat vibracím, zvažte zajištění závitu (lepidlo na závity nebo samojistné prvky).

    Shrnutí

    ISO 4762 (= DIN 912) je imbusový šroub s válcovou hlavou pro montáž z jedné strany, vysoký utahovací moment a úsporu místa. Pokrývá rozměry M1,6-M64 a je dostupný v ocelích 8.8/10.9/12.9 i v nerezu A2 a A4. Pro zápustnou montáž sáhněte po DIN 7991, při montáži vždy používejte klíč přesné velikosti.

  • Galvanické vs žárové zinkování: tloušťka vrstvy, koroze a vodíková křehkost

    Galvanické vs žárové zinkování: tloušťka vrstvy, koroze a vodíková křehkost

    Zinková vrstva je nejběžnější způsob ochrany ocelových šroubů proti korozi. Existují ale dva zcela odlišné postupy: galvanické (elektrolytické) zinkování a žárové (ponorné) zinkování. Liší se tloušťkou vrstvy, životností, rizikem vodíkové křehkosti i vzhledem. Tento článek vysvětlí rozdíly a pomůže vybrat správnou úpravu.

    Galvanické (elektrolytické) zinkování

    Při galvanickém zinkování (dle ISO 4042) se zinek nanáší elektrolyticky – součást je ponořena do elektrolytu a vlivem elektrického proudu se na povrch ukládá tenká, rovnoměrná vrstva zinku. Charakteristika:

    • Tloušťka vrstvy: tenká, typicky cca 3-20 µm.
    • Vzhled: hladký, lesklý, esteticky čistý povrch (často s modrou, žlutou nebo bezbarvou pasivací).
    • Rozměrová přesnost: tenká vrstva nemění rozměry závitu – vhodné pro přesné spoje.
    • Korozní odolnost: nižší, vhodné spíše do vnitřního a méně náročného prostředí.

    Žárové (ponorné) zinkování

    Při žárovém zinkování (pro spojovací materiál dle ISO 10684) se odmaštěná a namořená součást ponoří do roztaveného zinku o teplotě zhruba 450-480 °C. U šroubů se přebytečný zinek odstřeďuje (spun galvanizing). Charakteristika:

    • Tloušťka vrstvy: výrazně silnější, typicky cca 40-70 µm (řádově 5-10× více než galvanika).
    • Vzhled: matný, hrubší, šedý povrch.
    • Korozní odolnost: vysoká – silná obětovaná zinková vrstva chrání mnohem déle, vhodné pro venkovní a agresivní prostředí.
    • Rozměry závitu: silná vrstva závit zvětšuje – matice se proto často závitují až po zinkování (overtapping).

    Srovnání

    Galvanické (elektrolytické) Žárové (ponorné)
    Norma (spojovací materiál) ISO 4042 ISO 10684
    Tloušťka vrstvy cca 3-20 µm cca 40-70 µm
    Korozní odolnost nižší vysoká
    Vzhled lesklý, hladký matný, hrubší, šedý
    Vodíková křehkost riziko (nutné odvodíkování) prakticky bez rizika
    Vhodné prostředí vnitřní, mírné venkovní, agresivní

    Vodíková křehkost

    Toto je zásadní téma u vysokopevnostních šroubů. Při galvanickém zinkování může do oceli proniknout atomární vodík a způsobit vodíkovou křehkost – nebezpečné praskání zatíženého šroubu. Proto se vysokopevnostní díly musí po galvanickém pokovení co nejdříve (zpravidla do 4 hodin) odvodíkovat (vypékat) v peci.

    Žárové zinkování probíhá při cca 450 °C, kdy se vodík z oceli uvolňuje, takže riziko vodíkové křehkosti je výrazně nižší. Z tohoto důvodu se velmi pevné třídy (zejména 12.9) galvanicky zinkují jen s opatrností; běžně se pro pevnostní díly do prostředí s rizikem koroze volí buď žárový zinek, nebo nerez. Pro náročná prostředí je často výhodnější rovnou nerezový spojovací materiál A2, případně nerez A4, kde otázka zinkování zcela odpadá.

    Mechanické a chemické předúpravy

    Oba procesy vyžadují dokonale čistý povrch. Před zinkováním se díly odmašťují a moří v kyselině, aby se odstranily oleje, okuje a rez. U žárového zinkování se navíc povrch tavidluje (flux), aby roztavený zinek dobře přilnul. Kvalita předúpravy přímo ovlivňuje přilnavost a životnost vrstvy – špatně očištěný povrch vede k odlupování zinku. To je jeden z důvodů, proč je výhodné odebírat již povrchově upravený spojovací materiál od specializovaného dodavatele, a nikoli pokovovat svépomocí.

    Alternativy k zinku: zinkové lamely a další

    Vedle klasického galvanického a žárového zinku existují i další povrchové úpravy. Zinková lamela (zinc flake) je tenký povlak ze zinkových a hliníkových šupinek v pojivu, který nabízí vysokou korozní odolnost při malé tloušťce a bez rizika vodíkové křehkosti – proto je oblíbený u vysokopevnostních dílů (např. v automobilovém průmyslu). Pro nejnáročnější prostředí se ale i tak často sáhne po nerezovém spojovacím materiálu, kde odpadá riziko vyčerpání ochranné vrstvy úplně.

    Jak zinek vlastně chrání ocel

    Zinek funguje jako obětovaná (katodická) ochrana. Je méně ušlechtilý než železo, takže v korozním prostředí koroduje přednostně místo oceli – a to i v místě drobného poškrábání, kde okolní zinek „obětuje“ sebe, aby ochránil obnažené železo. Proto platí jednoduché pravidlo: čím silnější zinková vrstva, tím delší životnost. To je hlavní důvod, proč žárový zinek (40-70 µm) vydrží v náročném prostředí řádově déle než tenký galvanický povlak (3-20 µm).

    Pasivace a barevné provedení galvanického zinku

    Galvanicky pozinkované díly se zpravidla pasivují, což dále zvyšuje korozní odolnost a dává povrchu charakteristický odstín. Setkáte se s bezbarvou (modravou), žlutou (žlutochromátovou) nebo černou pasivací. Barva přitom slouží i k rozlišení a estetice. Tyto úpravy ale nezmění základní fakt, že vrstva je tenká a do dlouhodobě vlhkého venkovního prostředí se hodí méně než žárový zinek.

    Životnost v praxi a obnova

    Životnost zinkové ochrany závisí na tloušťce vrstvy a agresivitě prostředí (klasifikace korozní agresivity dle ISO 9223 – od mírného vnitřního C1 po velmi agresivní přímořské C5). V mírném prostředí může i galvanický zinek vydržet roky, v průmyslovém a přímořském prostředí se ale tenká vrstva rychle vyčerpá. Žárový zinek díky silné vrstvě poskytuje dlouhou ochranu i tam. Jakmile je zinek lokálně vyčerpaný, začne korodovat ocel – to je signál pro výměnu nebo údržbu.

    Kdy které zinkování zvolit

    • Galvanické: vnitřní použití, elektronika, spotřebiče, přesné spoje a aplikace, kde záleží na hladkém vzhledu a přesnosti závitu.
    • Žárové: venkovní konstrukce, sloupy, zábradlí, mostní prvky, zemědělství – všude tam, kde je potřeba dlouhá životnost ve vlhku.
    • Nerez: přímořské, chlorové a chemicky agresivní prostředí, kde ani žárový zinek nemusí stačit.

    Při kombinaci pozinkovaných šroubů a matic dbejte na kompatibilitu úprav a v korozním prostředí doplňte i odpovídající pozinkované podložky.

    Shrnutí

    Galvanické zinkování dává tenkou (3-20 µm), lesklou a přesnou vrstvu pro vnitřní prostředí, ale nese riziko vodíkové křehkosti u pevných šroubů. Žárové zinkování dává silnou (40-70 µm) odolnou vrstvu pro venkovní použití bez tohoto rizika, za cenu hrubšího vzhledu a zvětšení závitu. Zinek chrání obětavě – rozhoduje tloušťka vrstvy. Do nejagresivnějších prostředí volte nerez.

    Časté dotazy

    Jaký je rozdíl mezi galvanickým a žárovým zinkováním?

    Galvanické (elektrolytické) zinkování dává tenkou vrstvu cca 3-20 um, žárové (ponorné) zinkování silnou vrstvu cca 40-70 um. Žárové zinkování chrání mnohem déle a hodí se do venkovního prostředí.

    Co je vodíková křehkost a které zinkování ji způsobuje?

    Při galvanickém zinkování může do oceli proniknout vodík a způsobit praskání zatíženého šroubu. Vysokopevnostní díly se proto musí po pokovení odvodíkovat (vypéct), obvykle do 4 hodin. Žárové zinkování při cca 450 C toto riziko prakticky nemá.

    Které zinkování je odolnější proti korozi?

    Žárové (ponorné) zinkování. Díky 5-10x silnější zinkové vrstvě poskytuje výrazně delší ochranu a hodí se pro venkovní a agresivní prostředí.

    Proč jdou matice na žárově zinkované šrouby hůř?

    Silná zinková vrstva zvětšuje rozměr závitu. Matice se proto často závitují (overtapping) až po zinkování, aby na šroub pasovaly.

    Mám pro venkovní pevnostní spoj použít zinek, nebo nerez?

    Pro běžné venkovní prostředí postačí žárový zinek. Pro přímořské, chlorové či chemicky agresivní prostředí volte raději nerez A4, kde otázka zinkování i vodíkové křehkosti odpadá.

  • DIN 933 vs DIN 931: plný závit nebo dřík? Kdy který šroub použít

    DIN 933 vs DIN 931: plný závit nebo dřík? Kdy který šroub použít

    Šestihranné šrouby podle norem DIN 933 a DIN 931 patří mezi nejpoužívanější spojovací prvky ve strojírenství i stavebnictví. Na první pohled vypadají stejně – obě mají šestihrannou hlavu – zásadně se ale liší v provedení závitu. Tento rozdíl rozhoduje o tom, který z nich je pro danou aplikaci ten správný. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly, ISO ekvivalenty i to, kdy sáhnout po plném závitu a kdy po dříku.

    Hlavní rozdíl: závit po celé délce vs dřík

    Klíčový rozdíl je jednoduchý:

    • DIN 933 – šroub se šestihrannou hlavou a závitem po celé délce dříku (plný závit, anglicky full thread).
    • DIN 931 – šroub se šestihrannou hlavou a částečným závitem, tedy s hladkým nezávitovým dříkem mezi hlavou a závitovou částí (anglicky partial thread).

    U DIN 931 není délka závitu konstantní, ale řídí se délkou šroubu. Norma definuje délku závitu (b) podle celkové délky (l):

    Délka šroubu l Délka závitu b (orientačně)
    l ≤ 125 mm b = 2×d + 6 mm
    125 mm < l ≤ 200 mm b = 2×d + 12 mm
    l > 200 mm b = 2×d + 25 mm

    kde d je jmenovitý průměr závitu. Zbytek dříku je hladký. U DIN 933 žádný hladký dřík není – závit jde až k hlavě.

    ISO ekvivalenty: DIN 933 = ISO 4017, DIN 931 = ISO 4014

    Obě německé normy DIN byly nahrazeny mezinárodními ekvivalenty. V praxi i v katalozích se ale stále běžně používá značení DIN:

    DIN norma ISO ekvivalent Provedení závitu
    DIN 933 ISO 4017 (DIN EN ISO 4017) plný závit
    DIN 931 ISO 4014 (DIN EN ISO 4014) částečný závit (dřík)

    Rozměrově jsou DIN a odpovídající ISO normy ve většině běžných velikostí zaměnitelné; drobné odchylky mohou být u některých specifických délek či hodnot délky závitu.

    Kdy použít DIN 931 (dřík)

    Hladký dřík DIN 931 má dvě hlavní výhody:

    • Smykové zatížení – pokud spoj přenáší příčné (smykové) síly, je výhodné, aby v rovině střihu (tedy v rovině styku spojovaných dílů) ležel plný materiál dříku, nikoli oslabený průřez závitu. Dřík funguje jako pevný kolík a je tužší a odolnější vůči deformaci.
    • Vedení a ustavení – hladký dřík umožňuje přesné prostrčení otvory a slouží jako vodicí prvek při montáži.

    DIN 931 je proto typickou volbou pro ocelové konstrukce, strojní rámy, ložiskové domky a obecně spoje namáhané střihem. Pro takové aplikace bývají v nerezovém provedení k dispozici šrouby DIN 931 z nerezu A2 i odolnější varianta DIN 931 v nerezu A4 pro korozně náročná prostředí.

    Kdy použít DIN 933 (plný závit)

    Plný závit DIN 933 se hodí tam, kde:

    • chcete maximální flexibilitu polohy matice – matici lze dotáhnout v libovolné poloze po celé délce,
    • tloušťka spojovaného materiálu je proměnná nebo předem neznámá,
    • spoj je namáhán primárně tahem (osově), nikoli střihem,
    • chcete využít celou délku šroubu pro záběr závitu (např. krátké šrouby).

    DIN 933 je univerzální „pracant“ pro běžné montáže. V nerezovém provedení jsou velmi žádané šrouby DIN 933 z nerezu A2. K oběma typům šroubů se obvykle dokupují odpovídající šestihranné matice a podložky.

    Dostupné materiály a rozměry

    Obě normy pokrývají široké spektrum velikostí i materiálů:

    • Rozměry: DIN 933 od cca M1,6 do M64; DIN 931 od cca M3 do M64.
    • Pevnostní třídy v oceli: 5.6, 5.8, 8.8, 10.9, 12.9 (často pozinkované).
    • Nerez: A2 (1.4301 / AISI 304) a A4 (1.4401 / AISI 316), běžně v pevnostních třídách A2-70 a A4-80.
    • Další materiály: mosaz, případně plast (PA).

    Pro venkovní a běžná prostředí dobře poslouží A2, pro přímořské, chlorové či chemicky agresivní prostředí volte A4 s obsahem molybdenu. V oceli se obě normy nejčastěji setkáte v pozinkovaném provedení (galvanický nebo žárový zinek), případně černěné u vysokopevnostních tříd.

    Praktické tipy pro výběr délky a spočítání závitu

    U DIN 931 je důležité správně zvolit délku tak, aby v rovině střihu skutečně ležel hladký dřík, a nikoli začátek závitu. Délka závitu (b) roste s délkou šroubu, jak ukazuje tabulka výše – u dlouhých šroubů je proto k dispozici delší hladká část. Pokud potřebujete, aby závit zasahoval do spoje jen minimálně, vyberte šroub o vhodné délce tak, aby tloušťka spojovaných dílů odpovídala hladké části dříku. Naopak u DIN 933 si tímto nemusíte lámat hlavu – matici dotáhnete kdekoliv, protože závit jde po celé délce.

    Při kombinaci se spojovacími díly nezapomeňte na odpovídající ploché podložky, které pod hlavou i pod maticí rozkládají tlak a chrání povrch spojovaného materiálu. V tahových spojích pomáhají zachovat předpětí.

    Nejčastější chyby při záměně

    Typickou chybou je použití plně závitového DIN 933 v silně smykově namáhaném spoji (např. v ocelové konstrukci), kde by se měl uplatnit dřík DIN 931. Závit v rovině střihu má menší nosný průřez a ostré dno zubů působí jako vrub, což snižuje únavovou pevnost. Naopak zbytečné používání DIN 931 tam, kde stačí DIN 933, prodražuje spoj a komplikuje montáž u proměnných tlouštěk materiálu. Vždy proto vycházejte z charakteru zatížení.

    Shrnutí

    DIN 933 (= ISO 4017) má závit po celé délce a hodí se pro tahové a univerzální spoje. DIN 931 (= ISO 4014) má hladký dřík a vyniká u spojů namáhaných střihem a tam, kde je potřeba přesné vedení. Při výběru zvažte druh namáhání, tloušťku materiálu a korozní prostředí (A2 vs A4). Pokud si nejste jistí, řiďte se jednoduchým pravidlem: tah a univerzálnost → DIN 933, střih a vedení → DIN 931.

    Časté dotazy

    Jaký je hlavní rozdíl mezi DIN 933 a DIN 931?

    DIN 933 má závit po celé délce dříku (plný závit), zatímco DIN 931 má hladký nezávitový dřík mezi hlavou a částečným závitem. Jinak jsou oba šrouby se šestihrannou hlavou.

    Jaké jsou ISO ekvivalenty DIN 933 a DIN 931?

    DIN 933 odpovídá normě ISO 4017 (DIN EN ISO 4017), DIN 931 odpovídá ISO 4014 (DIN EN ISO 4014). V běžných rozměrech jsou prakticky zaměnitelné.

    Který šroub je lepší pro smykové (příčné) zatížení?

    DIN 931 s hladkým dříkem. V rovině střihu leží plný průřez dříku místo oslabeného závitu, takže spoj je tužší a odolnější vůči deformaci.

    Jsou DIN 933 a DIN 931 dostupné v nerezu?

    Ano, oba typy se běžně vyrábějí v nerezu A2 (1.4301/304) i A4 (1.4401/316), typicky v pevnostních třídách A2-70 a A4-80.

    Lze DIN 933 a DIN 931 vzájemně zaměnit?

    Rozměrově ano u stejné velikosti, ale ne funkčně. Pro tahové a univerzální spoje použijte DIN 933, pro smykové a vodicí spoje DIN 931.

  • Třída pevnosti 8.8: co znamenají čísla, Rm a Re a srovnání s 10.9, 12.9 a nerezem

    Třída pevnosti 8.8: co znamenají čísla, Rm a Re a srovnání s 10.9, 12.9 a nerezem

    Označení 8.8 vyražené na hlavě šroubu patří mezi nejčastější – je to pevnostní třída uhlíkové (ocelové) oceli podle normy ISO 898-1. Co přesně čísla znamenají, jak z nich spočítat pevnost a jak se 8.8 liší od vyšších tříd 10.9 a 12.9 i od nerezu, vysvětluje tento článek.

    Co znamenají čísla 8.8

    Dvojčíslí s tečkou kóduje mechanické vlastnosti šroubu:

    • První číslo (8) × 100 = minimální pevnost v tahu Rm v MPa → 8 × 100 = 800 MPa.
    • Druhé číslo (.8) je poměr meze kluzu k mezi pevnosti (0,8). Mez kluzu Re (Rp0,2) = 800 × 0,8 = 640 MPa.

    Šroub třídy 8.8 tedy musí mít minimální pevnost v tahu 800 MPa a minimální mez kluzu 640 MPa. Vyrábí se z kalené a popouštěné (zušlechtěné) uhlíkové oceli a je to nejpoužívanější vysokopevnostní třída v běžném strojírenství.

    Srovnání tříd 8.8, 10.9 a 12.9

    Třída Pevnost v tahu Rm (min.) Mez kluzu Re / Rp0,2 (min.) Materiál
    8.8 800 MPa 640 MPa zušlechtěná uhlíková ocel
    10.9 1000 MPa 900 MPa zušlechtěná legovaná ocel
    12.9 1200 MPa 1080 MPa zušlechtěná legovaná ocel

    Stejný princip výpočtu platí pro všechny třídy: u 10.9 je Rm 10 × 100 = 1000 MPa a mez kluzu 1000 × 0,9 = 900 MPa; u 12.9 je Rm 1200 MPa a mez kluzu 1200 × 0,9 = 1080 MPa. Vyšší třídy nesou vyšší zatížení, ale jsou tvrdší, křehčí a citlivější na korozní praskání – zejména 12.9 vyžaduje opatrnost při povrchové úpravě (riziko vodíkové křehkosti).

    Srovnání s nerezem A2-70 a A4-80

    U nerezového spojovacího materiálu se používá jiné značení (dle ISO 3506), ale princip je obdobný: číslo × 10 dává přibližně desetinu pevnosti v tahu.

    Materiál / třída Pevnost v tahu Rm Mez kluzu Rp0,2
    Ocel 8.8 800 MPa 640 MPa
    Nerez A2-70 700 MPa 450 MPa
    Nerez A4-80 800 MPa 600 MPa

    Z tabulky je vidět, že nerez A4-80 se v pevnosti v tahu vyrovná oceli 8.8 (obě 800 MPa), ale má nižší mez kluzu (600 vs 640 MPa). A2-70 je o stupeň níže. Pozor: nerez a uhlíková ocel se liší nejen pevností, ale i korozní odolností – nerez nekoroduje, ale za stejnou pevnost často zaplatíte víc.

    V praxi tedy volíte podle kombinace zatížení a prostředí: pro suché vnitřní zatížené spoje pozinkovaná ocel třídy 8.8, pro korozní prostředí nerez A4, případně pro běžné prostředí nerez A2.

    Značení na hlavě šroubu

    Pevnostní třída je u ocelových šroubů vyražena přímo na hlavě (např. „8.8“, „10.9“, „12.9“) spolu se značkou výrobce. U nerezových šroubů najdete na hlavě materiálové a pevnostní označení (např. „A2-70“ nebo „A4-80“). Vždy si značení překontrolujte – je to nejrychlejší způsob ověření třídy.

    Z čeho vychází systém značení

    Systém pevnostních tříd ocelových šroubů definuje norma ISO 898-1. Jeho elegance spočívá v tom, že z dvojčíslí lze přímo „přečíst“ obě klíčové hodnoty bez nutnosti hledat v tabulkách. Stejný klíč funguje napříč celou řadou tříd (4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9): první číslo × 100 dává mez pevnosti v MPa, součin obou čísel × 10 dává přibližně mez kluzu v MPa. Například u třídy 5.6 je Rm 500 MPa a mez kluzu 5 × 6 × 10 = 300 MPa. Toto pravidlo je užitečné mít v hlavě při rychlém posouzení dokumentace nebo značení na hlavě šroubu.

    Mez pevnosti Rm a mez kluzu Re v praxi

    Co tyto dvě hodnoty znamenají pro montáž? Mez kluzu Re (Rp0,2) je napětí, při kterém začne materiál trvale (plasticky) téct – šroub se nevratně prodlouží. Utahovací moment se proto volí tak, aby předpětí ve šroubu zůstalo bezpečně pod mezí kluzu (typicky kolem 70-90 % Rp0,2 podle metody utahování). Mez pevnosti Rm je napětí, při kterém dojde k přetržení. Mezi mezí kluzu a mezí pevnosti má materiál ještě určitou tažnost, takže pevný spoj nepraská zcela bez varování – to je důvod, proč se příliš křehké třídy (12.9) v některých aplikacích nedoporučují.

    Vyšší třída neznamená automaticky lepší volbu. S rostoucí pevností klesá tažnost a roste citlivost na vruby, korozní praskání a vodíkovou křehkost. Pro většinu běžných strojních spojů je 8.8 optimální kompromis mezi pevností, houževnatostí a cenou.

    Vliv povrchové úpravy a vodíkové křehkosti

    U pevnostních tříd 10.9 a zejména 12.9 hrozí při galvanickém (elektrolytickém) zinkování vodíková křehkost – vodík proniklý do oceli může způsobit náhlé praskání zatíženého šroubu. Proto se tyto díly musí po pokovení odvodíkovat (vypéct) v peci, případně se volí žárový zinek či povlaky bez tohoto rizika. Třída 8.8 je v tomto ohledu mnohem méně citlivá. Toto je dobré zohlednit už při výběru: pokud potřebujete pozinkovaný velmi pevný šroub do vlhka, poraďte se o vhodné povrchové úpravě.

    Třídy pevnosti u matic

    K pevnostnímu šroubu patří i odpovídajícím způsobem dimenzovaná matice. Matice mají vlastní značení (např. 8, 10, 12), kde číslo zhruba odpovídá pevnostní třídě šroubu, se kterým se má kombinovat – matice třídy 8 se používá k šroubu 8.8, matice 10 k 10.9 atp. Použití slabší matice na pevnější šroub by mohlo vést k vytržení (přetočení) závitu matice dříve, než šroub využije svou pevnost.

    Shrnutí

    U třídy 8.8 znamená první číslo pevnost v tahu (800 MPa) a druhé poměr meze kluzu k pevnosti (0,8 → 640 MPa). Vyšší třídy 10.9 a 12.9 nabízejí víc, ale jsou tvrdší, křehčí a citlivější na vodíkovou křehkost. Nerez A4-80 pevnostně dorovnává 8.8 (800 MPa) a přidává korozní odolnost. K pevnostnímu šroubu vždy volte odpovídající matici.

  • Nerez A2 vs A4: rozdíl mezi 304 a 316, korozní odolnost a kdy zvolit který

    Nerez A2 vs A4: rozdíl mezi 304 a 316, korozní odolnost a kdy zvolit který

    U nerezového spojovacího materiálu narazíte nejčastěji na dvě označení: A2 a A4. Obě jsou austenitické nerezové oceli s výbornou korozní odolností, ale liší se chemickým složením a tím i vhodností pro různá prostředí. Tento článek vysvětlí praktické rozdíly mezi A2 a A4, jejich značení a pomůže vám vybrat správný materiál.

    Co znamená A2 a A4

    Označení A2 a A4 pochází z normy ISO 3506 pro nerezové spojovací prvky. „A“ znamená austenitickou nerezovou ocel.

    A2 A4
    EN materiál 1.4301 (popř. 1.4307) 1.4401 (popř. 1.4404)
    AISI 304 316
    Lidově „18/8“ „mariňák“ / marine grade
    Chrom cca 18 % cca 16-18 %
    Nikl cca 8-10 % cca 10-14 %
    Molybden cca 2-3 %

    Klíčový rozdíl: molybden

    Hlavní rozdíl je přídavek molybdenu (Mo) u oceli A4. Molybden výrazně zvyšuje odolnost proti bodové (pitting) a štěrbinové korozi v prostředí s chloridy – tedy v slané vodě, solném postřiku, na cestách ošetřovaných posypovou solí nebo u bazénové chemie. Proto se A4 označuje jako „mořská“ nebo marine grade nerez.

    A2 nabízí velmi dobrou korozní odolnost ve většině vnitřních a běžných venkovních prostředí, ale v přímém kontaktu s chloridy je náchylnější ke korozi než A4.

    Kdy zvolit A2 a kdy A4

    A2 (1.4301 / 304) – vhodná pro:

    • vnitřní prostředí, nábytek, spotřebiče,
    • běžné venkovní použití bez přímého kontaktu se solí,
    • obecné strojírenství a stavebnictví.

    A4 (1.4401 / 316) – volte ji pro:

    • přímořské a pobřežní prostředí, slaný vzduch, mola, lodě,
    • bazény a aquaparky (chlor),
    • chemický průmysl a prostředí s agresivními látkami,
    • silnice a mosty ošetřované posypovou solí.

    Pro náročná prostředí jsou ideální například šrouby z nerezu A4, k nimž doplníte odpovídající matice z nerezu A4. Pro běžné aplikace plně postačí spojovací materiál z nerezu A2.

    Cena

    Vyšší obsah niklu a molybdenu dělá A4 dražší než A2. Cenový rozdíl bývá citelný, proto se A4 doporučuje cíleně tam, kde je její vyšší korozní odolnost skutečně potřeba. Pro běžné použití je A2 ekonomičtější volbou.

    Magnetičnost

    Obě oceli jsou v žíhaném stavu prakticky nemagnetické (austenitická struktura). Studeným tvářením – například při výrobě šroubů, matic nebo závitořezů – však může vzniknout slabá magnetičnost. Mírná přitažlivost k magnetu tedy neznamená, že nejde o pravou nerez; je to běžný jev u tvářeného austenitického spojovacího materiálu.

    Značení A2-70 a A4-80

    Za písmenem a číslem materiálu následuje pomlčka a pevnostní třída (dle ISO 3506):

    Značení Materiál Min. pevnost v tahu Rm Min. mez kluzu Rp0,2
    A2-70 nerez 304 700 MPa 450 MPa
    A4-80 nerez 316 800 MPa 600 MPa

    Číslo (50/70/80) označuje stav tváření: 50 = žíhaný stav, 70 = za studena tažený, 80 = silně za studena tažený. A2-70 a A4-80 jsou nejběžnější pevnostní třídy u šroubů. Na hlavě šroubu bývá vyraženo materiálové i pevnostní označení (např. „A2-70“) a značka výrobce.

    Historie značení a globální ekvivalenty

    Označení A2 a A4 je evropský systém zavedený normou ISO 3506. V anglosaském světě se setkáte s jinými názvy pro tytéž oceli: A2 bývá označováno jako „18-8“ (18 % chromu, 8 % niklu) nebo AISI 304, A4 jako AISI 316 nebo „marine grade“. Je dobré tyto ekvivalenty znát, protože dovážený materiál a zahraniční katalogy používají různá značení pro stejnou ocel. V Evropě i v českém prostředí je ale standardem právě dvojice A2 / A4 doplněná pevnostní třídou (např. A2-70).

    Korozní mechanismy: bodová a štěrbinová koroze

    Korozní odolnost nerezi je dána tenkou pasivní vrstvou oxidu chromu na povrchu. V přítomnosti chloridových iontů (sůl, chlor) se ale tato vrstva může lokálně narušit a vzniká bodová koroze (pitting) – drobné, ale hluboké důlky. V úzkých spárách, pod podložkami nebo v závitech, kam se hůř dostává kyslík, hrozí štěrbinová koroze. Právě proti těmto dvěma mechanismům pomáhá molybden v A4, který stabilizuje pasivní vrstvu. Proto v chloridovém prostředí A2 časem „rezaví“ (přesněji koroduje bodově), zatímco A4 vydrží mnohem déle.

    Pozor i na tzv. galvanickou (kontaktní) korozi: pokud spojíte nerez s méně ušlechtilým kovem (např. běžnou ocel nebo hliník) ve vlhku, méně ušlechtilý kov koroduje rychleji. Ve spoji proto kombinujte materiály uvážlivě a v náročném prostředí používejte stejnorodý nerezový spojovací materiál včetně matic a podložek.

    Svařitelnost a varianty s nízkým uhlíkem

    Pro svařované konstrukce existují nízkouhlíkové varianty 1.4307 (304L, odpovídá A2) a 1.4404 (316L, odpovídá A4). Nižší obsah uhlíku omezuje vznik karbidů chromu při svařování a tím i riziko mezikrystalové koroze v okolí svaru. U běžného šroubového spoje, kde se nesvařuje, tyto rozdíly roli nehrají a vystačíte si se standardní A2 nebo A4.

    Praktické doporučení pro výběr

    Jednoduché vodítko: je-li spoj trvale vystaven slané vodě, chloru, posypové soli nebo chemikáliím, volte A4. Pro všechno ostatní obvykle bohatě stačí A2, která je levnější a snadno dostupná. Při pochybnostech se vyplatí raději připlatit za A4 – výměna zkorodovaných spojů bývá dražší než počáteční úspora.

    Shrnutí

    A2 (1.4301 / 304) je univerzální nerez pro běžná prostředí, A4 (1.4401 / 316) díky molybdenu odolává chloridům a hodí se k moři, do bazénů a do chemicky agresivního prostředí. A4 je dražší – volte ji tam, kde se její vlastnosti vyplatí. Pevnostně se A2 dodává nejčastěji jako A2-70 (Rm 700 MPa) a A4 jako A4-80 (Rm 800 MPa).