Velkoobchod spojovací technikou · Sklady Praha & Ostrava +420 606 303 363

Blog

  • Jak vybrat hmoždinku dle podkladu

    Jak vybrat hmoždinku dle podkladu

    Pevnost ukotvení nezávisí jen na hmoždince, ale především na podkladu, do kterého kotvíte. Stejná hmoždinka se v betonu chová úplně jinak než v duté cihle nebo v pórobetonu. V tomto návodu si vysvětlíme, jak rozpoznat materiál stěny a jakou hmoždinku k němu zvolit, aby spoj spolehlivě držel a nevytrhl se při prvním zatížení.

    Nejdřív zjistěte, do čeho vrtáte

    Klíčové je rozlišit, zda je podklad plný, nebo dutý:

    • Plné materiály – beton, plná cihla, kámen, vápenopískové cihly. Hmoždinka se zaklíní do souvislé hmoty.
    • Duté materiály – dutá (děrovaná) cihla, voštinové bloky. Hmoždinka musí přemostit dutiny a roztáhnout se za přepážkou.
    • Měkké pórovité materiály – pórobeton (Ytong, Porfix). Má velmi nízkou pevnost, běžná rozpěrná hmoždinka se vytrhne.
    • Deskové materiály – sádrokarton, OSB, dřevotřískové desky. Žádná hmota pro roztažení, nutné speciální dutinové kotvy.

    Indikace pomůže již vrtání: do plného materiálu jde vrták plynule s odporem, do duté cihly se „propadá“ při průniku do dutiny, do pórobetonu jde podezřele snadno. Při pochybnostech zkuste vyvrtat zkušební otvor a sledujte prach a odpor.

    Beton a plná cihla

    Pro plné podklady jsou ideální univerzální nylonové rozpěrné hmoždinky a pro vyšší zatížení ocelové rozpěrné kotvy. Nylon nekřehne vlivem teplotních výkyvů, dobře vyplní otvor a v exteriéru je odolnější. Pro těžká břemena (konzole, regály, markýzy) sáhněte po ocelových kotvách do betonu nebo po chemické kotvě.

    Natloukací hmoždinky jsou rychlé řešení do plných materiálů (např. uchycení lišt a profilů), ale mají nižší nosnost v tahu – nehodí se pro velké zatížení.

    Dutá cihla

    V duté cihle nesmí hmoždinka roztáhnout jen vzduch v dutině. Používají se proto speciální hmoždinky s více rozpěrnými zónami rozloženými po délce (zachytí se v každé přepážce) nebo chemická kotva s mřížkovým pouzdrem (sítkem), které udrží pryskyřici v dutině a zaklíní ji za přepážkou. Klasická krátká rozpěrná hmoždinka, která se uvolní celá do dutiny, zde nedrží.

    Pórobeton (Ytong)

    Pórobeton má extrémně nízkou objemovou hmotnost – běžná plastová hmoždinka se vytáhne s minimální silou. Použijte spirálovité (šroubovací) hmoždinky do pórobetonu, které si vytvoří závit ve stěně otvoru a rozloží zatížení do větší plochy, nebo chemickou kotvu pro vyšší nosnost. Hmoždinky do pórobetonu jsou konstruované tak, aby pórobeton neroztrhly.

    Sádrokarton a duté desky

    Standardní nylonová hmoždinka v sádrokartonu nedrží – deska nemá pevnost, aby vzdorovala rozpěrné síle, drolí se a kotva vypadne. Použijte:

    • Kovové sklopné (motýlkové) kotvy – rozevřou se za deskou a rozloží zatížení; nejvyšší nosnost.
    • Samořezné kovové či plastové „molly“ hmoždinky – pro lehčí a střední zatížení.
    • Plastové roztažné dutinové hmoždinky – pro lehká břemena (obrázky, drobné police).

    U těžkých předmětů na sádrokartonu je vždy lepší kotvit do nosné konstrukce (CW/UW profil, dřevěný rošt) než spoléhat jen na dutinovou kotvu.

    Chemické kotvy: kdy se vyplatí

    Chemická (lepená) kotva spojuje závitovou tyč nebo speciální šroub s podkladem pomocí vytvrzující pryskyřice. Nevyvozuje rozpěrnou sílu, takže je ideální:

    • blízko hrany, kde by rozpěrná kotva mohla materiál odštípnout,
    • v dutých a měkkých materiálech (s mřížkovým pouzdrem),
    • pro nejvyšší nosnosti a kde může dojít ke styku s vodou.

    Pro chemické kotvení nabízíme závitové tyče a chemické kotvy i běžné nylonové hmoždinky pro standardní podklady.

    Správné vrtání a montáž

    I nejlepší hmoždinka selže při špatné montáži. Dodržujte několik pravidel:

    • Průměr vrtáku musí přesně odpovídat hmoždince – větší otvor znamená, že se hmoždinka nezaklíní a vytáhne se.
    • Hloubka otvoru má být o něco větší než délka hmoždinky, aby šel zasunout celý a vznikl prostor pro vrtnou drť.
    • Vyčistěte otvor – prach výrazně snižuje držení, zejména u chemických kotev, kde je čistota a vyfoukání či vykartáčování otvoru klíčové.
    • Režim vrtání podle podkladu – do betonu příklep, do duté cihly a pórobetonu raději bez příklepu, aby se nerozdrtily přepážky či póry.
    • Délka šroubu – šroub musí projít upevňovaným prvkem a celou hmoždinku roztáhnout, ne zůstat zkrácený v polovině.

    Nosnost: na čem závisí

    Nosnost ukotvení vždy závisí na kombinaci velikosti hmoždinky, hloubky kotvení, průměru a typu podkladu. Stejná kotva snese v betonu několikanásobně více než v duté cihle nebo pórobetonu. Roli hraje i směr zatížení – jiná je únosnost ve smyku (zatížení rovnoběžně se stěnou, např. police) a jiná v tahu (kolmo od stěny, např. strop). Rozteče mezi kotvami a vzdálenost od hran také snižují únosnost, protože blízké okraje se mohou odštípnout.

    Konkrétní hodnoty (charakteristická a doporučená zatížení) udává výrobce v technickém listu – u zodpovědných spojů se jimi řiďte a počítejte s bezpečnostní rezervou. Pro bezpečnostně významná kotvení (zábradlí, fasádní prvky, závěsy nad lidmi) je namístě počítat únosnost dle platných předpisů a u kritických aplikací provést tahovou zkoušku přímo na stavbě.

    Shrnutí výběru podle podkladu

    Podklad Doporučená kotva
    Beton, plná cihla, kámen univerzální nylonová / ocelová rozpěrná kotva / chemická kotva
    Dutá cihla vícezónová hmoždinka / chemická kotva se sítkem
    Pórobeton (Ytong) spirálová hmoždinka do pórobetonu / chemická kotva
    Sádrokarton, duté desky sklopná (motýlková) kotva / molly hmoždinka

    Po výběru hmoždinky nezapomeňte na vhodný spojovací materiál – pomůže článek jak vybrat spojovací materiál. Pro exteriér a vlhko zvažte korozní odolnost v článcích nerez A2 vs A4 a prevence koroze spojů.

    Časté dotazy

    Jak poznám, jestli je stěna dutá, nebo plná?

    Pomůže vrtání: do plného materiálu jde vrták plynule s rovnoměrným odporem, do duté cihly se při průniku do dutiny náhle „propadne“, do pórobetonu jde podezřele snadno a tvoří jemný bílý prach. Při pochybnostech udělejte zkušební otvor a sledujte odpor a barvu prachu.

    Proč hmoždinka v sádrokartonu nedrží?

    Sádrokarton nemá dostatečnou pevnost, aby vzdoroval rozpěrné síle běžné hmoždinky. Deska se kolem hmoždinky drolí, otvor se rozšiřuje a kotva vypadne. Do sádrokartonu patří dutinové (motýlkové, molly) kotvy, které se rozloží za deskou, nebo kotvení do nosného profilu.

    Kdy použít chemickou kotvu místo hmoždinky?

    Chemická kotva se vyplatí u nejvyšších zatížení, blízko hran (nevyvozuje rozpěrnou sílu, neodštípne materiál), v dutých a měkkých materiálech (s mřížkovým pouzdrem) a tam, kde hrozí styk s vodou. Pro běžné lehčí kotvení do plných podkladů stačí kvalitní nylonová hmoždinka.

    Jaká hmoždinka je nejlepší do pórobetonu (Ytongu)?

    Spirálové (šroubovací) hmoždinky speciálně určené do pórobetonu, které si vytvoří závit ve stěně otvoru a rozloží zatížení do větší plochy. Pro vyšší nosnost se používá chemická kotva. Běžná plastová rozpěrná hmoždinka se z pórobetonu snadno vytrhne.

    Na čem závisí nosnost hmoždinky?

    Na velikosti a typu hmoždinky, hloubce kotvení, průměru otvoru a hlavně na druhu podkladu. Stejná kotva unese v betonu mnohonásobně více než v duté cihle nebo pórobetonu. Konkrétní hodnoty udává technický list výrobce – u odpovědných spojů se jimi řiďte s rezervou.

  • Utahovací momenty šroubů — tabulka dle průměru a třídy

    Utahovací momenty šroubů — tabulka dle průměru a třídy

    Správně utažený šroubový spoj je základ bezpečné a spolehlivé montáže. Příliš malý moment znamená nedostatečné předpětí a riziko povolení spoje vibracemi, příliš velký moment naopak šroub přetíží, natáhne za mez kluzu nebo utrhne. V tomto článku najdete orientační tabulku utahovacích momentů pro běžné průměry M6 až M20 a pevnostní třídy 8.8, 10.9 i nerez A2-70, spolu s vysvětlením, proč na mazání závitu opravdu záleží.

    Co je utahovací moment a předpětí

    Když utahujete šroub, vyvozujete v něm tahovou sílu – takzvané předpětí (anglicky preload nebo clamp load). Právě toto předpětí drží spoj pohromadě a brání povolení. Utahovací moment (v Nm) je jen nepřímý nástroj, jak požadované předpětí dosáhnout: točivou silou na klíči překonáváte tření a šroub natahujete.

    Problém je, že naprostá většina vynaloženého momentu se spotřebuje na tření, nikoli na natažení šroubu. Z celkového momentu se zhruba polovina ztratí třením pod hlavou (resp. maticí), dalších přibližně 40 % třením v závitu a jen kolem 10 % se reálně přemění na užitečné natažení šroubu. Proto je tření – a tedy i mazání – tak zásadní.

    Orientační tabulka utahovacích momentů

    Následující hodnoty platí pro metrický hrubý závit, koeficient tření přibližně μ = 0,14 (běžný mírně mazaný nebo pozinkovaný stav) a využití cca 90 % meze kluzu. Jde o orientační hodnoty – vždy ověřte konkrétní doporučení výrobce, normu spoje a stav závitu.

    Závit Třída 8.8 (Nm) Třída 10.9 (Nm)
    M6 10 14
    M8 25 36
    M10 46 67
    M12 82 120
    M16 206 302
    M20 407 580

    Pozn.: Hodnoty jsou orientační (μ = 0,14). Při jiném tření se mohou výrazně lišit.

    Nerezové šrouby A2-70 a A4-70 mají jiné momenty

    Nerezové šrouby v pevnostní třídě 70 (A2-70, A4-70) odpovídají zhruba pevnostní úrovni mezi třídami 8.8. Mají ale výrazně vyšší sklon k zadírání (galling) – zejména při rychlém utahování, použití rázových utahováků nebo bez mazání. Proto se pro nerez používají nižší a opatrnější momenty:

    Závit A2-70 / A4-70 (Nm, orientačně)
    M6 ~7
    M8 ~17
    M10 ~33
    M12 ~57

    U nerezu důrazně doporučujeme závit mazat (pasta proti zadírání, MoS₂) a utahovat pomalu, ideálně momentovým klíčem, nikoli rázovým utahovákem. Kvalitní nerezové šrouby DIN 933 A2 i odolnější varianta A4 (316) snesou opakovanou montáž jen při správné technice. K přenosu předpětí přes matici sáhněte po odpovídajících maticích A4.

    Suchý vs mazaný závit: rozdíl je obrovský

    Mazání je nejčastější příčinou rozdílu mezi teoretickým a skutečným předpětím. Platí jednoduché pravidlo:

    • Mazaný závit dosáhne při stejném momentu vyššího předpětí – tření je nižší, takže více momentu jde do natažení šroubu. Mazaný spoj vyvine přibližně o 50–70 % vyšší tah než suchý.
    • Pokud aplikujete moment určený pro suchý stav na namazaný šroub, výrazně jej přetížíte – můžete jej natáhnout za mez kluzu nebo utrhnout.
    • Naopak suchý, zrezlý nebo znečištěný závit při stejném momentu předpětí nedosáhne a spoj zůstane povolený.

    Orientačně se pro lehce naolejovaný nebo pokovený spoj momenty z tabulky snižují přibližně na 75 % (násobek 0,75) oproti suchému stavu. Klíčové pravidlo zní: nikdy nemíchejte mazaný moment se suchým šroubem a naopak.

    Co ovlivňuje skutečný moment

    Souhrnně do hodnoty momentu zasahuje takzvaný nut factor (K-faktor), který kombinuje:

    • tření v závitu a pod hlavou/maticí,
    • povrchovou úpravu (pozink, zinek-lamela, holý kov),
    • přítomnost a typ maziva (suchý ~ K 0,20; pasta MoS₂ ~ K 0,13),
    • použití podložky a její povrch,
    • stav závitu (nové, opotřebené, korodované).

    U kritických spojů proto profesionálové ověřují předpětí přesnějšími metodami (měření prodloužení šroubu, úhlové dotahování za mez kluzu). Tabulka momentů je výborné vodítko pro běžnou montáž, ale není absolutní jistotou.

    Jak postupovat při utahování v praxi

    Samotná správná hodnota momentu nestačí – záleží i na technice. U vícešroubových spojů (příruby, kola, hlavy) utahujte křížově (do hvězdy) a v několika krocích, typicky na 30 %, 60 % a nakonec 100 % cílového momentu. Postupné a rovnoměrné utahování zajistí, že se předpětí rozloží rovnoměrně a spojované díly nedosednou nakřivo.

    Pozor také na usazení spoje (setting/embedding): po prvním utažení se mikronerovnosti dosedacích ploch a závitu „uleží“ a předpětí mírně poklesne. U důležitých spojů je proto vhodné po krátké době nebo po prvním zatížení dotažení zkontrolovat. U spojů namáhaných vibracemi navíc zvažte zajištění proti povolení – pojistné podložky, samojisticí matice s nylonovým kroužkem nebo zajišťovací lepidlo na závit.

    Rozdíl mezi pevnostními třídami není jen v dovoleném momentu, ale i v chování při přetížení. Třída 8.8 má nižší mez pevnosti, ale je houževnatější; třída 10.9 unese vyšší předpětí, je však citlivější na vruby a kvalitu montáže. Pevnostní třídu proto nevybírejte jen podle „čím vyšší, tím lepší“, ale podle skutečného namáhání spoje.

    Časté chyby při utahování

    • Rázový utahovák bez kontroly – rychle a nekontrolovaně přetočí šroub, u nerezu navíc způsobí zadření. Pro finální dotažení používejte momentový klíč.
    • Použití suchého momentu na mazaný šroub – nejčastější příčina utržení; mazaný spoj dosáhne stejného předpětí při nižším momentu.
    • Dotahování zrezlého nebo poškozeného závitu – tření je nepředvídatelné a moment neodpovídá skutečnému předpětí.
    • Opomenutí podložky – podložka rozkládá tlak pod hlavou a stabilizuje tření; její absence mění výsledné předpětí.

    Praktická doporučení

    • Používejte kalibrovaný momentový klíč, ne odhad „od ruky“.
    • U nerezu vždy mažte a utahujte pomalu, abyste předešli zadření.
    • Ověřte, zda výrobce neudává konkrétní moment – ten má vždy přednost před obecnou tabulkou.
    • Pro výběr správné pevnostní třídy si přečtěte vysvětlení pevnostní třídy 8.8 a pro orientaci v sortimentu jak vybrat spojovací materiál.
    • Pro náročné nebo korozní prostředí zvažte rozdíl mezi materiály v článku nerez A2 vs A4.

    Časté dotazy

    Jaký je utahovací moment šroubu M10 třídy 8.8?

    Orientačně přibližně 46 Nm při koeficientu tření μ = 0,14 (mírně mazaný stav). Hodnota se mění podle mazání a povrchové úpravy – u suchého závitu je vyšší, u dobře namazaného nižší. Pro M10 ve třídě 10.9 je to orientačně 67 Nm.

    Mám utahovat závit nasucho, nebo namazaný?

    Záleží na tom, k jakému stavu se vztahuje použitý moment. Mazaný závit dosáhne při stejném momentu vyššího předpětí. Pokud použijete moment určený pro suchý stav na namazaný šroub, hrozí přetížení a utržení. Vždy používejte moment odpovídající stavu závitu.

    Proč mají nerezové šrouby A2-70 nižší momenty?

    Nerez má silný sklon k zadírání (galling). Nižší momenty a pomalé utahování s mazivem snižují riziko, že se závit při montáži zadře a znehodnotí. Nerezové šrouby proto vždy mažte pastou proti zadírání a neutahujte rázovým utahovákem.

    Jsou tabulkové momenty přesné?

    Ne, jsou orientační. Skutečný moment závisí na tření, mazání, povrchové úpravě a stavu závitu (tzv. K-faktor). U běžné montáže tabulka dobře poslouží, u kritických spojů se předpětí ověřuje přesnějšími metodami nebo se řídí přímo údajem výrobce.

    Co se stane při přetažení šroubu?

    Šroub se natáhne za mez kluzu, trvale se prodlouží a ztratí předpětí, nebo se přímo utrhne. Také se může poškodit závit či deformovat spojovaný materiál. Proto používejte momentový klíč a hodnotu odpovídající třídě, průměru a stavu závitu.

  • Povrchové úpravy spojovacího materiálu — kompletní FAQ | MATAI

    Povrchové úpravy spojovacího materiálu — kompletní FAQ | MATAI

    Povrchová úprava rozhoduje o tom, jak dlouho šroub odolá korozi a do jakého prostředí ho lze nasadit. U oceli se nejčastěji volí mezi galvanickým (elektrolytickým) zinkováním podle ISO 4042 a žárovým zinkováním podle ISO 10684, doplňují je modernější systémy zinkové lamely (Dacromet/Geomet), černění a u nerezu pasivace. V tomto přehledu vysvětlujeme rozdíly v tloušťce, korozní odolnosti i riziku vodíkové křehkosti, abyste vybrali správně. Kompletní sortiment najdete mezi pozinkovanými díly skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi galvanickým a žárovým zinkováním?

    Galvanické (elektrolytické) zinkování podle ISO 4042 nanáší tenkou vrstvu zinku elektrolyticky, typicky 3 až 20 µm, a vytváří hladký, přesný povrch. Žárové zinkování podle ISO 10684 ponořuje díl do roztaveného zinku a vytváří mnohem silnější vrstvu, zhruba 40 až 70 µm, s výrazně vyšší korozní odolností. Pro detailní srovnání viz článek Zinkování galvanické vs žárové.

    Která norma popisuje galvanický a která žárový zinek?

    Galvanický (elektrolytický) zinek pro spojovací materiál popisuje ISO 4042, žárově zinkované povlaky pak ISO 10684. ISO 10684 přitom platí pro hrubý závit od M8 do M64 a pevnostní třídy do 10.9 u šroubů a 12 u matic. Pro menší díly než M8 se žárový zinek nedoporučuje a volí se galvanika.

    Jak se liší korozní odolnost galvanického a žárového zinku?

    Díky výrazně silnější vrstvě nabízí žárový zinek (40–70 µm) podstatně delší ochranu než tenký galvanický povlak (3–20 µm), proto se volí do exteriéru a agresivního prostředí. Galvanika naopak stačí do suchého vnitřního prostředí a tam, kde je důležitý přesný rozměr a vzhled. Rozhodující je tedy tloušťka vrstvy a prostředí nasazení.

    Kdy stačí galvanický zinek a kdy je nutný žárový?

    Galvanický zinek stačí pro vnitřní a méně namáhané aplikace, kde nehrozí trvalá vlhkost. Žárový zinek volte do exteriéru, do vlhkého či chemicky zatíženého prostředí a tam, kde požadujete dlouhou životnost bez údržby. Pro trvalý kontakt s chloridy a solí je ale i u nerezu vhodnější sáhnout po šroubech A4.

    Co je zinková lamela Dacromet a Geomet?

    Zinková lamela je nanášený systém tenkých zinkových a hliníkových šupinek (lamel) podle ISO 10683, aplikovaný máčením a odstředěním. Dacromet je původní formulace z roku 1972 obsahující šestimocný chrom a v Evropě se už nepoužívá; Geomet je moderní bezchromátový nástupce, který splňuje RoHS i REACH. V solné komoře dosahuje zinková lamela typicky 3–5× lepší korozní odolnosti než běžný galvanický zinek.

    Co je barevný pozink a chromátování?

    Po galvanickém zinkování se povrch obvykle pasivuje chromátováním, které vytváří barevný tón a zvyšuje korozní odolnost — odtud běžné označení bílý (modrý) a žlutý (duhový) pozink. Šestimocný chrom (Cr VI) je dnes z ekologických důvodů nahrazen trojmocným (Cr III). Barva tedy nesouvisí jen se vzhledem, ale i s typem pasivační vrstvy.

    Co je černění (brünování) šroubů?

    Černění je chemická úprava oceli, která vytvoří tenkou černou vrstvu oxidu na povrchu. Dodává dílu charakteristický matně černý vzhled, ale nabízí jen velmi omezenou korozní ochranu, proto se obvykle doplňuje olejem nebo voskem. Černění se volí spíše z estetických a pohledových důvodů než pro odolnost v exteriéru.

    Co je pasivace nerezu a proč je důležitá?

    Pasivace je chemické ošetření (typicky kyselinou dusičnou nebo citronovou podle ASTM A967), které odstraní z povrchu nerezu volné železo a podpoří vznik souvislé pasivní vrstvy oxidu chromu. Tato vrstva je bariérou proti korozi — bez ní by zbytkové železo na povrchu rezivělo. Pasivace tak vrací nerezovým šroubům A2 i A4 jejich plnou korozní odolnost.

    Co je vodíková křehkost a jak vzniká?

    Vodíková křehkost je riziko, kdy atomární vodík vniklý do oceli při galvanickém zinkování způsobí praskání vysokopevnostních dílů (pevnostní třídy 10.9 a 12.9). Proto se tyto díly po elektrolytickém pokovení musí žíhat (vypékat) při zhruba 190–230 °C po dobu několika hodin, aby se vodík uvolnil. Hrozí hlavně u kalených, vysokopevnostních šroubů, ne u běžných tříd.

    Jaká úprava nehrozí vodíkovou křehkostí u pevných šroubů?

    Pro vysokopevnostní šrouby se volí systémy bez elektrolýzy — zinková lamela (Geomet) a žárové zinkování nevnášejí do oceli atomární vodík, takže riziko křehkosti odpadá. Norma ISO 10683 výslovně uvádí, že lamelové systémy při nanášení vodík negenerují. Proto je u tříd 10.9 a 12.9 zinková lamela oblíbenou volbou. Více o materiálech viz Normy a materiály.

  • Zápustné šrouby DIN 7991 (vnitřní šestihran i TORX): kdy a jak je použít

    Zápustné šrouby DIN 7991 (vnitřní šestihran i TORX): kdy a jak je použít

    Zápustný šroub s vnitřním pohonem podle normy DIN 7991 patří mezi nejoblíbenější spojovací díly tam, kde má hlava splynout s povrchem. Díky kuželové zápustné hlavě se po dotažení skryje do zahloubeného otvoru a nevyčnívá – ideální pro pohledové, kluzné nebo prostorově stísněné spoje. V tomto článku si vysvětlíme geometrii hlavy, pohon (vnitřní šestihran i TORX), vztah k normě ISO 10642, dostupné nerezové materiály a správný postup montáže.

    Co je DIN 7991: geometrie zápustné hlavy

    DIN 7991 je norma pro zápustný šroub s vnitřním pohonem (hexagon socket countersunk head cap screw). Charakteristické znaky:

    • Plochá zápustná (kuželová) hlava s vrcholovým úhlem 90° (pro velikosti M20 a menší; u M22 a větších norma uvádí úhel 60°).
    • Vnitřní pohon – podle normy vnitřní šestihran (imbus / Allen), v moderním provedení mnoha výrobců i vnitřní TORX pro lepší přenos krouticího momentu.
    • Hlava je navržena tak, aby po dotažení lícovala s povrchem nebo se skryla pod něj.

    Pro úplnost: standardním pohonem podle samotné normy DIN 7991 je vnitřní šestihran. TORX (vnitřní hvězdice) je rozšířená varianta, kterou výrobci nabízejí pro vyšší přenášený moment a menší riziko vycvaknutí nástroje – rozměry hlavy a úhel zapuštění zůstávají stejné.

    Vnitřní šestihran vs TORX

    Oba pohony se ovládají vnitřně (nástroj se zasouvá do hlavy), liší se profilem:

    Vlastnost Vnitřní šestihran (imbus) TORX (hvězdice)
    Profil 6 plochých stěn 6paprsková hvězdice
    Přenos momentu dobrý vyšší (větší dosedací plocha)
    Riziko vycvaknutí vyšší u vysokých momentů nižší
    Nástroj imbusový klíč / bit TORX bit (TX)

    TORX se uplatní hlavně u utahování vyššími momenty a u sériové montáže. Vnitřní šestihran je univerzální klasika – pro běžné spoje plně dostačuje. Pokud potřebujete klasický válcový šroub s vnitřním šestihranem (nikoli zápustný), hledejte imbus DIN 912; jeho normu rozebíráme v článku ISO 4762 (mezinárodní ekvivalent DIN 912).

    Ekvivalent ISO 10642

    Mezinárodním ekvivalentem DIN 7991 je norma ISO 10642 (resp. DIN EN ISO 10642). V praxi a v katalozích se obě označení často uvádějí společně (DIN 7991 / ISO 10642) a v běžných rozměrech jsou zaměnitelná. Rozměry hlavy, úhel zapuštění a délkové řady si vzájemně odpovídají.

    Kdy volit zápustný šroub

    Zápustný šroub DIN 7991 je správná volba, když:

    • hlava nesmí vyčnívat – u pohledových ploch, kluzných drah, dveřních a nábytkových kování nebo tam, kde by vyčnívající hlava překážela,
    • chcete hladký, lícující povrch z estetických nebo funkčních důvodů,
    • spoj je namáhán převážně tahem (osově) – kuželová hlava se sama vystředí v zahloubení,
    • potřebujete úsporu prostoru nad spojem.

    Naopak u spojů silně namáhaných střihem nebo tam, kde potřebujete velkou dosedací plochu hlavy pro rozložení tlaku, bývá vhodnější válcová hlava (např. imbus DIN 912) s podložkou. Zápustná hlava také vnáší do materiálu rozpěrné (rozklínovací) síly – u tenkých nebo křehkých materiálů na to pamatujte.

    Nerezové provedení: A2 a A4

    DIN 7991 / ISO 10642 se běžně dodává v nerezu ve dvou skupinách:

    • A2 (typicky 1.4301 / AISI 304) – pro vnitřní a běžné venkovní prostředí.
    • A4 (typicky 1.4401 / AISI 316) – pro přímoří, bazény a chemicky agresivní prostředí díky molybdenu.

    V sortimentu najdete šrouby DIN 7991 A2/A4 v běžných rozměrech od cca M3 do M24. Rozhodování mezi A2 a A4 podle prostředí a chemie materiálu rozebíráme v článcích Nerez A2 vs A4 a 1.4301 vs 1.4404. Jak číst třídu pevnosti přímo z hlavy popisuje článek Jak číst značení na hlavě šroubu.

    Montáž: jak na zahloubení a dotažení

    Aby zápustný šroub plnil svou funkci, musí dosedací otvor odpovídat hlavě:

    1. Zahloubení (zapuštění) otvoru proveďte kuželovým záhlubníkem s úhlem odpovídajícím hlavě – tedy zpravidla 90°. Záhlubník volte podle velikosti šroubu.
    2. Hloubku zahloubení nastavte tak, aby hlava po dotažení lícovala s povrchem (nebo mírně pod ním, je-li to požadováno).
    3. Souosost – otvor a zahloubení musí být souosé, jinak hlava dosedne nerovnoměrně a vnáší se boční pnutí.
    4. Dotažení – používejte správnou velikost imbusového klíče nebo TORX bitu, aby nedošlo k poškození pohonu. U nerezu hrozí zadírání závitu (galling), proto dotahujte plynule, případně použijte vhodné mazivo (montážní pastu) a dodržujte doporučený moment.

    Pozor na riziko zadírání u nerezových spojů: nerez na nerez má sklon ke studenému svaření závitu při rychlém nebo suchém utahování. Plynulé dotahování a montážní pasta toto riziko výrazně snižují.

    Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

    Při práci se zápustnými šrouby se opakuje několik typických chyb. První je špatný úhel zahloubení – pokud záhlubník neodpovídá úhlu hlavy, dosedne hlava jen na hranu a spoj je nestabilní. Druhou chybou je příliš mělké nebo příliš hluboké zahloubení: mělké nechá hlavu vyčnívat (ztrácí se smysl zápustného šroubu), příliš hluboké oslabuje materiál a hlava se může „protlačit“. Třetí častou chybou je u nerezu suché a rychlé utahování, které vede k zadření závitu. U tenkých plechů pak hrozí, že rozklínovací síly kuželové hlavy materiál zdeformují nebo prorazí – v takových případech zvažte raději válcovou hlavu s podložkou. Pamatujte také, že zápustná hlava má menší dosedací plochu než válcová, takže do měkkých materiálů (dřevo, plast, hliník) může být vhodnější varianta s větší opěrnou plochou nebo použití podložky pod zahloubení.

    Shrnutí

    DIN 7991 (= ISO 10642) je zápustný šroub se zápustnou hlavou 90° a vnitřním pohonem – podle normy vnitřní šestihran, v praxi i TORX. Volte ho tam, kde má hlava splynout s povrchem a kde převažuje tahové namáhání. V nerezu je dostupný v provedení A2 i A4 podle korozního prostředí. Při montáži dbejte na správné kuželové zahloubení 90°, souosost a plynulé dotažení s ohledem na riziko zadírání nerezu.

    Časté dotazy

    Jaký úhel má hlava šroubu DIN 7991?

    Zápustná hlava DIN 7991 má vrcholový úhel 90 stupňů pro velikosti M20 a menší. U velikostí M22 a větších norma uvádí úhel 60 stupňů. Otvor je proto třeba zahloubit záhlubníkem s odpovídajícím úhlem (zpravidla 90°).

    Má DIN 7991 vnitřní šestihran, nebo TORX?

    Standardním pohonem podle normy DIN 7991 je vnitřní šestihran (imbus). TORX je rozšířená varianta nabízená výrobci pro vyšší přenos krouticího momentu a menší riziko vycvaknutí nástroje; geometrie hlavy zůstává stejná.

    Jaký je ISO ekvivalent DIN 7991?

    Mezinárodním ekvivalentem je ISO 10642 (DIN EN ISO 10642). V katalozích se obě označení často uvádějí společně a v běžných rozměrech jsou zaměnitelná.

    V jakých nerezových materiálech se DIN 7991 dodává?

    Nejčastěji v nerezu A2 (1.4301 / AISI 304) pro běžná prostředí a A4 (1.4401 / AISI 316) pro přímoří, bazény a agresivní prostředí, obvykle v rozměrech od cca M3 do M24.

    Jak připravit otvor pro zápustný šroub?

    Otvor je třeba zahloubit kuželovým záhlubníkem s úhlem odpovídajícím hlavě (zpravidla 90°) do takové hloubky, aby hlava po dotažení lícovala s povrchem. Zahloubení musí být souosé s otvorem.

  • Jak číst značení na hlavě šroubu: pevnostní třída, nerez a značka výrobce

    Jak číst značení na hlavě šroubu: pevnostní třída, nerez a značka výrobce

    Na hlavě kvalitního šroubu nejsou symboly náhodné – jde o normované značení, které prozradí pevnost, materiál i výrobce. Umět ho přečíst se vyplatí: vyhnete se záměně levného šroubu za vysokopevnostní, ověříte si původ dílu a zvolíte správnou matici i utahovací moment. V tomto článku si projdeme, co jednotlivé znaky znamenají u ocelových i nerezových šroubů.

    Pevnostní třída u ocelových šroubů: 8.8, 10.9, 12.9

    U ocelových šroubů se podle normy ISO 898-1 razí na hlavu dvojčíslí oddělené tečkou, například 8.8, 10.9 nebo 12.9. Toto značení není libovolné – obě čísla mají přesný význam:

    • První číslo × 100 = jmenovitá mez pevnosti v tahu (MPa). Např. u 8.8 to je 800 MPa, u 10.9 je to 1000 MPa (minimální pevnost 1040 MPa), u 12.9 je to 1200 MPa (min. 1220 MPa).
    • Druhé číslo × 10 = poměr meze kluzu k mezi pevnosti v procentech. Např. u 8.8 je mez kluzu 80 % z pevnosti, tedy zhruba 640 MPa.
    Třída Mez pevnosti (orientačně) Mez kluzu (orientačně)
    8.8 800 MPa 640 MPa
    10.9 1040 MPa 940 MPa
    12.9 1220 MPa 1100 MPa

    Číslo bývá vyraženo (vyhloubeno) nebo vystouplé na horní ploše hlavy. Podrobněji se třídě 8.8 věnujeme v samostatném článku Třída pevnosti 8.8.

    Značení nerezových šroubů: A2-70 a A4-80

    U nerezových šroubů se podle normy ISO 3506 používá kombinace písmene a čísla, například A2-70 nebo A4-80. Význam je následující:

    • Písmeno a první číslo (A2, A4) – skupina materiálu. A2 je austenitická nerez bez molybdenu (typicky 1.4301 / AISI 304), A4 je nerez s molybdenem (typicky 1.4401 / AISI 316), výrazně odolnější vůči chloridové korozi.
    • Číslo za pomlčkou (70, 80) – třída pevnosti. Udává mez pevnosti v tahu v desítkách MPa: 70 = 700 MPa, 80 = 800 MPa.

    Takže A2-70 je nerezový šroub z oceli 1.4301 s pevností 700 MPa, A4-80 je odolnější šroub z oceli 1.4401 s pevností 800 MPa. Rozdíl mezi A2 a A4 z hlediska materiálu i prostředí rozebíráme v článku Nerez A2 vs A4 a chemii za tím v článku 1.4301 vs 1.4404.

    Pozor na záměnu: číslo u oceli (8.8) a číslo u nerezu (A2-70) se čtou jinak. U oceli jde o dvojčíslí s tečkou a poměrovým systémem, u nerezu o pevnost v desítkách MPa.

    Značka výrobce

    Vedle pevnostního značení musí být na hlavě podle normy také identifikační značka výrobce – logo, zkratka nebo symbol. Slouží k dohledatelnosti (traceability): umožňuje zpětně určit, kdo díl vyrobil, a v případě reklamace nebo havárie dohledat výrobní šarži. Anonymní šroub bez značky výrobce je signál nejisté kvality – u zodpovědných dodavatelů se nevyskytuje.

    Radiální čárky a takzvané hodinové značení

    U palcových (SAE) šroubů se pevnost neuvádí číslem, ale soustavou radiálních čárek vyražených na hlavě – čárky vedou od středu k okraji. Platí pravidlo: počet čárek je o 2 menší než stupeň (grade). Tedy 3 čárky = Grade 5, 6 čárek = Grade 8, žádná čárka = Grade 2. Metrické šrouby (ISO) tento systém nepoužívají – ty se značí čísly (8.8, 10.9 atd.). Pokud tedy na hlavě vidíte čárky místo čísel, máte před sebou palcový šroub.

    Takzvané hodinové značení (čárka v poloze odpovídající číslu na ciferníku) se používá u matic, nikoli u šroubů – např. čárka v poloze 8 hodin u matice Grade 8. U metrických matic se ale pevnost obvykle uvádí číslem.

    Šipka a směrové značky

    U některých specifických spojovacích dílů se můžete setkat se šipkou nebo směrovou ryskou – ta indikuje například směr montáže, polohu jazýčku, orientaci u dílů citlivých na směr (např. některé pojistné nebo speciální matice a podložky) nebo směr otáčení u dílů s levým závitem. Není to obecné značení pevnosti; jeho význam vždy ověřte podle dokumentace konkrétního dílu.

    Materiálové a doplňkové značky

    Kromě pevnosti a výrobce může hlava nést doplňkové informace – zemi původu, kód šarže nebo označení povrchové úpravy. Tyto údaje neovlivňují mechanické vlastnosti, ale pomáhají s dohledatelností a kontrolou kvality.

    Proč na značení záleží: matice, moment a bezpečnost

    Přečíst značení není samoúčelné – má přímý dopad na bezpečnost spoje. Pevnostní třída totiž určuje správnou matici i utahovací moment. K ocelovému šroubu 8.8 patří matice odpovídající třídy (např. třída 8), k vysokopevnostnímu 10.9 zase silnější matice, aby se závit dříve nestrhl. Záměna vysokopevnostního šroubu za levnější třídu může vést k přetížení a prasknutí spoje, opačná záměna zase k přílišnému utažení a stržení závitu. U nerezu je navíc nutné hlídat kompatibilitu materiálu – A2 šroub do A2 matice, A4 do A4 – jinak hrozí galvanická koroze a zadírání. Proto se vyplatí značení na hlavě číst pokaždé, ne jen u pochybných dílů: u rozebraného staršího spoje vám prozradí, jaký náhradní díl objednat, a u dodávky umožní rychlou vstupní kontrolu, že jste dostali skutečně to, co jste objednali.

    Praktické shrnutí: jak postupovat

    1. Dvojčíslí s tečkou (8.8, 10.9, 12.9) → ocelový šroub, čtěte pevnost prvním číslem × 100.
    2. Písmeno A + číslo (A2-70, A4-80) → nerezový šroub, A2/A4 je materiál, číslo za pomlčkou je pevnost v desítkách MPa.
    3. Radiální čárky → palcový (SAE) šroub, grade = počet čárek + 2.
    4. Logo nebo symbol → značka výrobce, ověřte si dohledatelnost.

    Pokud potřebujete konkrétní díly, najdete v sortimentu jak ocelové, tak nerezové varianty – pro korozní prostředí například šrouby A2 a odolnější šrouby A4. Přehled norem a materiálů shrnuje rozcestník Normy a materiály.

    Časté dotazy

    Co znamená 8.8 na hlavě šroubu?

    Jde o pevnostní třídu ocelového šroubu podle ISO 898-1. První číslo krát 100 dává mez pevnosti v tahu (800 MPa), druhé číslo krát 10 udává poměr meze kluzu k pevnosti (80 %, tedy zhruba 640 MPa).

    Jak poznám pevnost u nerezového šroubu?

    Z označení typu A2-70 nebo A4-80. Písmeno a první číslo (A2, A4) určuje materiál, číslo za pomlčkou je mez pevnosti v desítkách MPa, tedy 70 = 700 MPa, 80 = 800 MPa.

    Co znamenají čárky na hlavě šroubu?

    Radiální čárky se používají u palcových (SAE) šroubů a označují stupeň pevnosti. Počet čárek je o 2 menší než grade: 3 čárky = Grade 5, 6 čárek = Grade 8. Metrické šrouby tento systém nepoužívají, ty se značí čísly.

    Musí být na šroubu značka výrobce?

    U normovaných šroubů ano. Identifikační značka výrobce (logo nebo symbol) slouží k dohledatelnosti a umožňuje určit původ a šarži dílu. Šroub bez značky výrobce je signál nejisté kvality.

    Je hodinové značení totéž co pevnostní třída?

    Ne. Hodinové značení (čárka v poloze na pomyslném ciferníku) se používá u matic palcového systému k označení gradu. U šroubů se pevnost značí buď čísly (metrické), nebo radiálními čárkami (palcové).

  • Nerez 1.4301 vs 1.4404 (AISI 304 vs 316L): kdy stačí A2 a kdy potřebujete A4

    Nerez 1.4301 vs 1.4404 (AISI 304 vs 316L): kdy stačí A2 a kdy potřebujete A4

    Při výběru nerezového spojovacího materiálu se nejčastěji rozhoduje mezi dvěma austenitickými ocelemi: 1.4301 (americké označení AISI 304) a 1.4404 (AISI 316L). Obě jsou nemagnetické austenitické chrom-niklové oceli, ale liší se ve dvou zásadních bodech – v obsahu molybdenu a v obsahu uhlíku. Právě tyto dva prvky rozhodují o korozní odolnosti, svařitelnosti i o tom, zda spojovací díl ponese označení A2, nebo A4. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly fakticky a prakticky, abyste pro svou aplikaci zvolili správný materiál.

    Chemické složení: kde je rozdíl

    Obě oceli vycházejí ze stejného základu – přibližně 18 % chromu a 8–10 % niklu. Klíčové odlišnosti shrnuje tabulka:

    Prvek 1.4301 (AISI 304) 1.4404 (AISI 316L)
    Chrom (Cr) ~ 17,5–19,5 % ~ 16,5–18,5 %
    Nikl (Ni) ~ 8–10,5 % ~ 10–13 %
    Molybden (Mo) není (zbytkový) ~ 2–2,5 %
    Uhlík (C) max. 0,07 % max. 0,03 %

    Dvě věci jsou zásadní: 1.4404 obsahuje navíc molybden a má výrazně nižší obsah uhlíku (max. 0,03 % oproti max. 0,07 % u 1.4301). Obě tyto vlastnosti přímo souvisejí s tím, kde a jak materiál obstojí.

    Molybden: proč je 1.4404 odolnější vůči chloridům

    Přídavek přibližně 2 % molybdenu je hlavní důvod, proč se 1.4404 (a obecně řada 316) používá v náročnějších prostředích. Molybden zásadně zvyšuje odolnost proti bodové (pitting) a štěrbinové korozi, zejména v prostředí s chloridy – tedy u mořské vody, solných roztoků, bazénové chemie nebo posypových solí. Zatímco 1.4301 v takovém prostředí časem koroduje, 1.4404 si zachovává pasivní vrstvu výrazně déle. Proto se 1.4404 (a příbuzný 1.4401) označuje jako „kyselinovzdorná“ ocel.

    Nízkouhlíkové „L“ provedení a mezikrystalová koroze

    Písmeno L v označení 316L (resp. nižší poslední číslice u 1.4404 oproti 1.4401) znamená Low carbon – nízký obsah uhlíku. To má praktický význam hlavně při svařování. Při ohřevu v teplotním rozmezí zhruba 450–850 °C může uhlík reagovat s chromem a tvořit na hranicích zrn karbidy chromu. Tím se okolí hranic zrn ochudí o chrom (tzv. senzibilizace) a materiál se stane náchylným k mezikrystalové korozi.

    Nízký obsah uhlíku u 1.4404 (max. 0,03 %) tomuto jevu prakticky zabraňuje – není dost uhlíku na to, aby se vyloučilo kritické množství karbidů chromu. Proto je 1.4404 odolný vůči mezikrystalové korozi i ve svařeném stavu a hodí se pro svařované konstrukce silnějších průřezů bez nutnosti následného tepelného zpracování.

    Svařování

    Obě oceli mají dobrou svařitelnost běžnými metodami (TIG, MIG/MAG, obalená elektroda). Rozdíl je v chování po svaření: u 1.4301 může u silnějších svařenců dojít k senzibilizaci a hrozí mezikrystalová koroze v tepelně ovlivněné oblasti. Tam, kde se intenzivně svařuje a kde má spoj následně pracovat v korozním prostředí, je proto bezpečnější sáhnout po nízkouhlíkovém 1.4404. U běžných spojovacích dílů, kde se nesvařuje, tento problém odpadá a 1.4301 plně postačí.

    Vztah k označení A2 a A4 u spojovacího materiálu

    U šroubů, matic a podložek se nepoužívají hutní značky materiálu, ale skupiny podle normy ISO 3506. Zjednodušeně platí:

    • A2 – austenitická nerez bez molybdenu, typicky 1.4301 / AISI 304.
    • A4 – austenitická nerez s molybdenem, typicky 1.4401 / AISI 316, případně 1.4404 / 316L v nízkouhlíkovém provedení.

    Z toho plyne praktické pravidlo: pokud váš projekt vyžaduje materiál 1.4301, hledáte v sortimentu šrouby A2. Pokud potřebujete molybdenem legovanou nerez 1.4401/1.4404, volíte odolnější šrouby A4. Vztah označení A2 a A4 k jednotlivým třídám pevnosti a prostředím rozebíráme podrobně v článku Nerez A2 vs A4.

    Kdy který materiál zvolit

    Rozhodování lze zjednodušit do několika bodů:

    • Vnitřní a běžné venkovní prostředí (interiéry, suchý exteriér, městská atmosféra bez soli) – postačí 1.4301 / A2.
    • Přímoří, bazény, chemicky agresivní a chloridové prostředí – volte 1.4401/1.4404 / A4 kvůli molybdenu.
    • Svařované konstrukce v korozním prostředí – volte nízkouhlíkový 1.4404 / 316L, který odolává mezikrystalové korozi i po svaření.
    • Potravinářství, farmacie, čisté provozy – zpravidla 1.4404 kvůli kombinaci korozní odolnosti a svařitelnosti.

    Materiál 1.4404 je dražší než 1.4301 (kvůli molybdenu a vyššímu obsahu niklu), takže nemá smysl jej předimenzovávat tam, kde to prostředí nevyžaduje. Naopak podcenění prostředí u A2 vede k rezavění a předčasné výměně spoje.

    Magnetismus, pevnost a cena v praxi

    Obě oceli jsou v základním (žíhaném) stavu austenitické, tedy nemagnetické nebo jen slabě magnetické. U spojovacích dílů ale tváření za studena (válcování závitu, lisování hlavy) může vyvolat částečnou magnetizaci – lehká přitažlivost magnetu proto neznamená, že jde o nekvalitní nebo „falešnou“ nerez. Z hlediska pevnosti jsou obě oceli ve výchozím stavu měkčí než kalitelné uhlíkové oceli, proto se nerezové šrouby dodávají v třídách jako A2-70 a A4-80, kde pevnost zajišťuje tváření za studena, nikoli kalení. Cenově je 1.4404 dražší než 1.4301 kvůli obsahu molybdenu a vyššímu podílu niklu – rozdíl bývá citelný zejména u větších odběrů, takže předimenzování materiálu tam, kde to prostředí nevyžaduje, zbytečně zvyšuje náklady projektu.

    Shrnutí

    1.4301 (AISI 304, skupina A2) a 1.4404 (AISI 316L, skupina A4) se liší přídavkem molybdenu a obsahem uhlíku. Molybden dělá z 1.4404 materiál odolný vůči chloridové korozi, nízký uhlík mu dává odolnost proti mezikrystalové korozi ve svařeném stavu. Pro běžná prostředí volte A2 / 1.4301, pro chloridy, přímoří a svařované korozní aplikace A4 / 1.4404. Související volbu pevnostní třídy a normy řeší naše články o normách a materiálech a o třídě pevnosti 8.8.

    Časté dotazy

    Jaký je hlavní rozdíl mezi 1.4301 a 1.4404?

    1.4404 (316L) obsahuje navíc přibližně 2 % molybdenu a má nižší obsah uhlíku (max. 0,03 %) než 1.4301 (304, max. 0,07 %). Díky molybdenu je odolnější vůči chloridové korozi a díky nízkému uhlíku vůči mezikrystalové korozi po svaření.

    Co znamená písmeno L u 316L?

    L znamená Low carbon, tedy nízký obsah uhlíku (max. 0,03 %). Nízký uhlík brání vzniku karbidů chromu na hranicích zrn při svařování a tím chrání před mezikrystalovou korozí.

    Odpovídá 1.4301 skupině A2 a 1.4404 skupině A4?

    Ano, zjednodušeně. A2 je austenitická nerez bez molybdenu (typicky 1.4301 / AISI 304), A4 je nerez s molybdenem (typicky 1.4401 / AISI 316, v nízkouhlíkovém provedení 1.4404 / 316L).

    Kdy musím použít 1.4404 místo 1.4301?

    V chloridovém a přímořském prostředí, u bazénové a chemicky agresivní expozice a u svařovaných konstrukcí, které mají odolávat korozi. Pro běžné vnitřní a suché venkovní použití postačí 1.4301.

    Lze 1.4301 i 1.4404 svařovat?

    Ano, obě oceli jsou dobře svařitelné běžnými metodami. U 1.4301 ale u silnějších svařenců hrozí senzibilizace a mezikrystalová koroze, zatímco nízkouhlíkový 1.4404 jí odolává i ve svařeném stavu.

  • DIN vs ISO vs ČSN — kompletní FAQ k normám spojovacího materiálu | MATAI

    DIN vs ISO vs ČSN — kompletní FAQ k normám spojovacího materiálu | MATAI

    Při objednávce šroubů a matic se nákupčí i technici pravidelně setkávají s několika systémy norem — německou DIN, mezinárodní ISO a českou ČSN. Většina běžných spojovacích dílů má přitom mezi těmito normami přímý ekvivalent: nejznámější je dvojice DIN 933 = ISO 4017 (šroub se šestihrannou hlavou a plným závitem). V tomto přehledu najdete převodní tabulku nejpoužívanějších norem, vysvětlení značení EN ISO a upozornění na situace, kdy se rozměry mezi DIN a ISO liší. Sortiment běžných tříd najdete mezi šrouby DIN 933 skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi normami DIN, ISO a ČSN?

    DIN je německá národní norma, ISO mezinárodní a ČSN česká národní norma. U běžného spojovacího materiálu se obsahově z velké části překrývají a pro řadu dílů platí přímá ekvivalence, takže DIN, ISO i ČSN označení popisují prakticky stejný díl. Liší se hlavně systémem číslování a v několika případech i drobně rozměry.

    Které normy DIN a ISO jsou si navzájem ekvivalentní?

    U nejpoužívanějších dílů platí: DIN 933 = ISO 4017 (šroub se šestihrannou hlavou, plný závit), DIN 931 = ISO 4014 (šestihranný šroub s částečným závitem), DIN 912 = ISO 4762 (imbusový šroub s válcovou hlavou) a DIN 934 = ISO 4032 (šestihranná matice s hrubým závitem). V katalogu MATAI proto u jedné položky často uvidíte uvedené oba kódy.

    Co znamená DIN 933 = ISO 4017?

    Znamená to, že šroub vyrobený podle DIN 933 a podle ISO 4017 je to samý typ dílu — šestihranný šroub s plným závitem po celé délce dříku. Obě normy popisují stejnou geometrii a u většiny rozměrů jsou rozměrově identické. Plnozávitovou variantu najdete mezi šrouby DIN 933.

    Jaký je rozdíl mezi DIN 931 a DIN 933?

    DIN 931 (= ISO 4014) je šestihranný šroub s částečným závitem, tedy s hladkou částí dříku pod hlavou, zatímco DIN 933 (= ISO 4017) má závit po celé délce. Šrouby s částečným závitem se volí tam, kde má hladká část přenášet střih nebo přesně dosedat. Podrobné srovnání najdete v článku DIN 933 vs DIN 931.

    Co je ekvivalent k imbusovému šroubu DIN 912?

    DIN 912 odpovídá ISO 4762 — jde o šroub s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem (imbus). Obě normy popisují tentýž díl, takže imbus označený DIN 912 i ISO 4762 je zaměnitelný. Sortiment najdete mezi imbusovými šrouby DIN 912 a více se dočtete v článku ISO 4762.

    Jak poznám, jaké normě odpovídá moje matice DIN 934?

    Šestihranná matice DIN 934 s hrubým závitem odpovídá ISO 4032. Pokud máte matici označenou DIN 934, můžete bez obav použít položku označenou ISO 4032 — jde o rozměrově shodný díl. Pro jemný závit existuje samostatná norma ISO 8673, která je rozměrově stejná, liší se pouze stoupáním závitu.

    Jak číst převod mezi DIN a ISO normou?

    Nejjednodušší je použít převodní tabulku: vyhledáte své DIN číslo (např. DIN 912) a v řádku najdete odpovídající ISO normu (ISO 4762). U MATAI tuto vazbu uvádíme přímo u produktu, takže nemusíte převádět ručně. U čtyř nejčastějších dílů stačí pamatovat dvojice 933=4017, 931=4014, 912=4762, 934=4032.

    Co znamená značení EN ISO u šroubů?

    EN ISO znamená, že mezinárodní norma ISO byla převzata jako evropská norma (EN) a tím se stala platnou i v ČR. Například materiálová třída nerezu se značí podle EN ISO 3506. Označení EN ISO je dnes preferovaný způsob a postupně nahrazuje samostatná národní DIN i ČSN čísla.

    Je norma ČSN u spojovacího materiálu stále platná?

    Původní samostatné ČSN normy pro spojovací materiál byly z velké části nahrazeny harmonizovanými normami ČSN EN ISO, které přebírají mezinárodní ISO. ČSN označení tak narazíte spíš ve starší dokumentaci a výkresech; v praxi se dnes objednává podle DIN nebo EN ISO. Starší ČSN výkresy lze proto bez problému převést na odpovídající DIN/ISO díl.

    Proč existuje pro stejný šroub více norem?

    Normy DIN vznikly historicky v Německu, ISO je sjednotilo na mezinárodní úrovni a ČSN je převzala do české soustavy. Postupné sbližování vedlo k tomu, že pro tentýž díl běží vedle sebe více čísel, i když popisují prakticky stejnou součást. Výrobci proto u produktů uvádějí všechny relevantní kódy, aby vyhověli různým výkresům.

    Liší se rozměry mezi DIN a ISO šrouby?

    U většiny rozměrů jsou DIN 933 a ISO 4017 (i DIN 931 a ISO 4014) shodné, ale existují výjimky. U velikostí M10, M12, M14 a M22 má ISO menší rozměr klíče (šířku přes hrany) než DIN — například M10 má u DIN klíč 17 mm, zatímco u ISO 16 mm. Při použití specifického nářadí proto rozlišujte DIN a ISO variantu.

    Kde najdu ekvivalent k mé normě spojovacího materiálu?

    Ekvivalent zjistíte z převodní tabulky DIN/ISO/EN, kterou má každý dodavatel; u MATAI je vazba uvedená přímo u každého produktu. Pro orientaci v materiálech a značení doporučujeme přehledový článek Normy a materiály, který propojuje rozměrové i materiálové normy.

  • Ploché podložky DIN 125, 9021 a 433 — rozdíly a výběr

    Ploché podložky DIN 125, 9021 a 433 — rozdíly a výběr

    Plochá podložka rozkládá přítlak matice nebo hlavy šroubu na větší plochu, chrání povrch a zabraňuje protlačení do měkkého materiálu. Tři nejběžnější normy — DIN 125, DIN 9021 a DIN 433 — se liší hlavně vnějším průměrem, a tím i nosnou plochou. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly a poradíme, kdy která podložka patří pod spoj.

    Tři normy, tři velikosti vnějšího průměru

    • DIN 125 — standardní plochá podložka. Univerzální volba pro běžné šroubové spoje. ISO ekvivalent ISO 7089/7090.
    • DIN 9021 — podložka s velkým vnějším průměrem (cca 3× průměr otvoru), tzv. „karoseriová“ / fender. Rozkládá tlak na velkou plochu. ISO ekvivalent ISO 7093.
    • DIN 433 — podložka s malým (úzkým) vnějším průměrem, tzv. malá série. ISO ekvivalent ISO 7092.

    Pro libovolný rozměr šroubu tedy platí pořadí podle vnějšího průměru: DIN 433 (nejmenší) < DIN 125 (standard) < DIN 9021 (největší).

    Rozměrová tabulka — vnější průměr (ověřené hodnoty)

    Porovnání jmenovitého vnějšího průměru v mm pro tři běžné velikosti:

    Závit DIN 433 (malá) — vnější Ø DIN 125 (standard) — vnější Ø DIN 9021 (velká) — vnější Ø
    M8 15 mm 17 mm 24 mm
    M10 18 mm 21 mm 30 mm
    M12 20 mm 24 mm 37 mm

    Z tabulky je dobře vidět logika výběru: čím větší vnější průměr, tím větší nosná plocha a tím nižší měrný tlak na podklad. U DIN 9021 je vnější průměr přibližně trojnásobkem průměru otvoru, proto se jí přezdívá karoseriová podložka. DIN 433 jde opačným směrem — vnější průměr je jen mírně větší než hlava šroubu nebo matice, takže podložka téměř nepřesahuje a hodí se do stísněných míst. Vnitřní průměr (otvor) je u všech tří norem prakticky stejný a odpovídá danému závitu s drobnou vůlí.

    Vedle vnějšího průměru se normy liší i tloušťkou plechu, z něhož jsou vyrobeny, a tím i tuhostí. Silnější podložka se méně prohne a lépe rozkládá tlak; tenčí podložka se přizpůsobí drobným nerovnostem. Pro běžné spoje není rozdíl podstatný, u namáhaných nebo poddajných podkladů ale tuhost podložky hraje roli.

    Únosnost a rozložení tlaku

    Únosnost spoje neurčuje samotná podložka, ale podložka zásadně ovlivňuje, jak se přítlak rozloží na podkladový materiál:

    • DIN 9021 má největší nosnou plochu — ideální do měkkých a poddajných materiálů (dřevo, plast, tenký nebo děrovaný plech, sádrokarton), kde by standardní podložka materiál protlačila.
    • DIN 125 je univerzální kompromis pro běžné kovové a tvrdší konstrukce.
    • DIN 433 šetří místo tam, kde je málo prostoru kolem otvoru (úzké příruby, profily, blízko hran), nebo kde nechcete velký přesah podložky.

    Praktické pravidlo: pokud se přítlak matice opírá o tvrdý kov (ocelová konstrukce, příruba), je standardní DIN 125 dostatečná. Jakmile pod podložkou cítíte „měkký“ materiál nebo velký či podlouhlý otvor, sáhněte po DIN 9021, aby se zatížení rozneslo a hlava šroubu nebo matice se nepropadla. DIN 433 řešte jako specialitu pro úzká místa — nikoli jako úsporu materiálu, protože menší plocha znamená vyšší měrný tlak a tím větší riziko otlačení podkladu.

    Materiály: nerez A2/A4 i ocel

    Všechny tři normy se vyrábějí v oceli (často pozinkované) i v nerezu A2 (304) a A4 (316). Materiál podložky by měl odpovídat materiálu spoje — k nerezovému šroubu a matici A4 patří i nerezová podložka A4, aby nedošlo ke kontaktní korozi. Rozdíl mezi nerezy rozebíráme v článku Nerez A2 vs A4. Standardní podložky najdete v kategorii plochých podložek DIN 125.

    Ploché vs pružné podložky

    Ploché podložky (125/9021/433) nepojišťují spoj proti povolení — pouze rozkládají tlak. Pokud potřebujete bránit povolení při vibracích, kombinujte je s pružnou podložkou, případně použijte samojistnou matici DIN 985. Pod běžnou matici DIN 934 patří plochá podložka prakticky vždy.

    Jak vybrat správnou podložku

    1. Změřte průměr šroubu (M8, M10, M12…) a podle něj zvolte rozměr podložky.
    2. Posuďte podklad — měkký materiál nebo velký otvor = DIN 9021; běžný kov = DIN 125; málo místa = DIN 433.
    3. Sladěte materiál s ostatními díly spoje (nerez A2/A4 vs ocel).

    Komplexní postup výběru spojovacího materiálu najdete v článku Jak vybrat spojovací materiál a přehled norem v Normy a materiály.

    ISO ekvivalenty a zaměnitelnost

    Pro každou z těchto DIN norem existuje mezinárodní protějšek ISO: DIN 125 odpovídá ISO 7089/7090, DIN 9021 odpovídá ISO 7093 a DIN 433 odpovídá ISO 7092. Mezi DIN 433 a ISO 7092 nejsou žádné rozměrové rozdíly — liší se zpravidla jen tvrdostí materiálu (ISO 7092 bývá dostupná i ve tvrdších provedeních). V praxi tak můžete podložky DIN a jejich ISO ekvivalenty zaměňovat, pokud sedí jmenovitý rozměr i materiál.

    Při objednávání proto stačí znát tři údaje: rozměr (závit šroubu), normu podle požadovaného vnějšího průměru (433 / 125 / 9021) a materiál (ocel pozinkovaná, nerez A2 nebo A4). Tato trojice jednoznačně určí správnou podložku pro daný spoj.

    Časté dotazy

    Jaký je rozdíl mezi DIN 125, DIN 9021 a DIN 433?

    Liší se vnějším průměrem. DIN 433 je malá (úzká) podložka, DIN 125 standardní a DIN 9021 velká (vnější průměr cca 3× otvor). Pro stejný šroub platí: DIN 433 < DIN 125 < DIN 9021.

    Kdy použít velkou podložku DIN 9021?

    Do měkkých a poddajných materiálů — dřevo, plast, tenký či děrovaný plech — kde velká nosná plocha brání protlačení podložky do podkladu.

    Pojišťuje plochá podložka spoj proti povolení?

    Ne. Ploché podložky DIN 125, 9021 i 433 pouze rozkládají tlak. Proti povolení použijte pružnou podložku nebo samojistnou matici DIN 985.

    Jaký vnější průměr má podložka M10 DIN 125?

    Standardní podložka DIN 125 pro M10 má vnější průměr 21 mm. Pro srovnání DIN 433 má 18 mm a velká DIN 9021 má 30 mm.

  • Samojistné matice DIN 985 vs DIN 934

    Samojistné matice DIN 985 vs DIN 934

    Pokud spoj pracuje ve vibracích, běžná šestihranná matice se může postupně povolit. Řešením je samojistná matice DIN 985 s polyamidovou (nylonovou) vložkou. V tomto článku porovnáme DIN 985 s klasickou maticí DIN 934, vysvětlíme teplotní limity vložky, otázku opakovaného použití a poradíme, kdy sáhnout po které.

    Jak funguje samojistná matice DIN 985

    Matice DIN 985 má v horní části zalisovaný nylonový (polyamidový, PA) prstenec o menším vnitřním průměru, než je závit. Při našroubování si závit šroubu sám vytlačí drážku do plastu, který kolem něj pevně sevře. Vzniká tak třecí (prevailing) moment nezávislý na utahovacím napětí — matice klade odpor otáčení i bez zatížení spoje. To je zásadní rozdíl proti DIN 934, která drží pouze třením z přítlaku.

    Mezinárodním protějškem DIN 985 je norma ISO 10511 (nízká samojistná matice). Existuje i vyšší varianta DIN 982 (ISO 7040) s delší vložkou a větším záběrem závitu — ta se používá tam, kde je potřeba ještě vyšší a stabilnější třecí moment. DIN 985 je z těchto dvou nižší (tenčí) a běžnější. Princip je u obou stejný: vložka z polyamidu vytváří odpor proti otáčení nezávisle na tom, zda je spoj zatížen, nebo ne.

    Tento třecí moment je klíčový rozdíl proti klasickým pojistným prvkům. Pružná podložka nebo ozubená podložka brání povolení tím, že tlačí proti dosedací ploše, ale ztratí účinek, jakmile spoj povolí. Nylonová vložka DIN 985 naopak drží matici i ve chvíli, kdy by přítlak ve spoji dočasně poklesl — proto je oblíbená v aplikacích s rázy a střídavým zatížením.

    DIN 985 vs DIN 934 — přehled

    Vlastnost DIN 934 DIN 985
    Pojištění proti povolení Žádné (jen tření z přítlaku) Nylonová vložka — třecí moment
    Odolnost proti vibracím Nízká Vysoká
    Teplotní limit Dle materiálu oceli/nerezu Omezen vložkou (~ -40 až +120 °C)
    Opakované použití Bez omezení Omezené (vložka se opotřebí)
    Norma ISO ISO 4032 ISO 10511

    Teplotní limit nylonové vložky

    Polyamidová vložka určuje provozní teplotní rozsah matice. Standardní nylon (PA 6 / PA 6.6) si zachovává pružnost přibližně mezi -40 °C a +120 °C. Nad cca 120 °C plast měkne, třecí moment klesá a pojistná funkce slábne; při trvalém vystavení vyšším teplotám se vložka trvale deformuje. Pro vyšší teploty existují speciální vysokoteplotní varianty s odolnějšími polymery, běžná DIN 985 však do horkých provozů (výfuky, spalovací prostory) nepatří.

    Lze samojistnou matici použít opakovaně?

    DIN 985 není striktně jednorázová, ale ani neomezeně opakovaně použitelná. Závit šroubu plast deformuje, nikoli odřezává, takže matici lze povolit a znovu dotáhnout několikrát. S každým použitím však třecí moment klesá. Praktické pravidlo: pokud lze matici našroubovat prsty bez znatelného odporu vložky, je opotřebená a je třeba ji vyměnit. U bezpečnostně kritických spojů se doporučuje vždy nová matice.

    Materiály: nerez A2/A4 i ocel

    Stejně jako DIN 934 se i DIN 985 dodává v oceli (pozinkované) a v nerezu A2 (304) a A4 (316). Volba materiálu se řídí prostředím — A4 do chloridů a přímoří, A2 do běžných podmínek; srovnání viz Nerez A2 vs A4. Pro vibrující nerezové spoje sáhněte po samojistných maticích DIN 985 A2/A4.

    Je dobré si uvědomit, že materiál tělesa matice (nerez A2/A4 nebo ocel) určuje odolnost proti korozi a mechanickou pevnost, zatímco teplotní strop spoje s pojistnou funkcí určuje plastová vložka. Nerezová matice A4 sice snese mnohem vyšší teploty z hlediska materiálu, ale samojistná funkce přesto skončí kolem 120 °C, protože selže nylon. V horkém prostředí proto i u nerezové DIN 985 počítejte se ztrátou pojistného účinku a raději volte jiný způsob zajištění (např. pojistný drát, kontramatici nebo lepidlo na závity).

    Při montáži nerezové DIN 985 platí stejné upozornění na zadírání (galling) jako u běžných nerezových matic. Vložka navíc zvyšuje třecí moment už od počátku našroubování, takže nerezovou samojistnou matici utahujte pomalu a s mazivem, aby se závit nezakousl ještě dříve, než matice dosedne.

    Kdy DIN 985 a kdy DIN 934

    • DIN 985 — spoje vystavené vibracím a rázům (stroje, motory, podvozky, dopravníky), kde nesmí dojít k povolení a teplota nepřesahuje ~120 °C.
    • DIN 934 — statické nebo demontovatelné spoje, vysoké teploty, případně tam, kde se počítá s opakovanou montáží. Pojištění lze doplnit pružnou podložkou.

    Alternativně k samojistné matici lze povolení bránit i pružnou podložkou pod běžnou maticí — viz nabídka pružných podložek. Pomoc s celkovým výběrem najdete v článku Jak vybrat spojovací materiál.

    Časté dotazy

    Do jaké teploty vydrží samojistná matice DIN 985?

    Nylonová vložka standardní DIN 985 funguje zhruba v rozsahu -40 °C až +120 °C. Nad 120 °C plast měkne a pojistná funkce klesá; pro horké provozy je třeba zvolit vysokoteplotní variantu nebo jiný typ pojištění.

    Lze samojistnou matici použít víckrát?

    Ano, ale jen omezeně. Vložka se postupně opotřebovává. Jakmile jde matici našroubovat prsty bez znatelného odporu, je třeba ji vyměnit. U bezpečnostních spojů používejte vždy novou matici.

    Jaký je rozdíl mezi DIN 985 a DIN 934?

    DIN 934 je běžná matice bez pojištění proti povolení. DIN 985 má nylonovou vložku vytvářející třecí moment, který brání samovolnému povolení při vibracích.

    Je DIN 985 dostupná v nerezu A4?

    Ano, DIN 985 se vyrábí v oceli i v nerezu A2 (304) a A4 (316). Pro prostředí s chloridy a přímoří volte A4.

  • Třídy pevnosti šroubů — FAQ k značení 8.8, 10.9, 12.9 a nerezu | MATAI

    Třídy pevnosti šroubů — FAQ k značení 8.8, 10.9, 12.9 a nerezu | MATAI

    Pevnostní třída šroubu je jedním z nejdůležitějších parametrů při návrhu a opravě spoje — určuje, jaké zatížení šroub unese a jaký utahovací moment lze použít. U ocelových šroubů se řídí normou EN ISO 898-1, u nerezových spojů normou EN ISO 3506-1. Špatně zvolená třída pevnosti může vést k povolení nebo prasknutí spoje, proto se vyplatí značení správně přečíst.

    V tomto přehledu vysvětlujeme, co jednotlivá čísla znamenají, jak se liší 8.8, 10.9 a 12.9 a jak na tom je z hlediska pevnosti nerez. Vybírat můžete z vysokopevnostních ocelových šroubů i z nerezových šroubů A2-70 a A4-80 skladem.

    Co znamená označení 8.8 na šroubu?

    Značení 8.8 je pevnostní třída ocelového šroubu podle EN ISO 898-1. První číslo (8) násobené stem udává minimální mez pevnosti v tahu — tedy 800 MPa. Druhé číslo (8) je poměr meze kluzu k mezi pevnosti (0,8), z čehož vychází minimální mez kluzu 800 × 0,8 = 640 MPa.

    Jak se čte značení pevnostní třídy?

    Značení má tvar dvou čísel oddělených tečkou. První číslo × 100 = minimální mez pevnosti v tahu (Rm) v MPa. Druhé číslo × 10 = procentuální poměr meze kluzu k pevnosti, takže mez kluzu (Re) = první číslo × druhé číslo × 10 v MPa. Pomocí těchto dvou čísel tedy z označení odečtete obě klíčové pevnostní hodnoty.

    Jaký je rozdíl mezi 8.8, 10.9 a 12.9?

    Jde o stoupající pevnostní třídy. Třída 8.8 má mez pevnosti 800 MPa a mez kluzu 640 MPa, třída 10.9 má cca 1040 MPa pevnosti a cca 940 MPa meze kluzu, třída 12.9 dosahuje 1220 MPa pevnosti a cca 1100 MPa meze kluzu. S rostoucí pevností roste tvrdost, ale klesá tažnost a houževnatost materiálu.

    Jak je na tom z hlediska pevnosti nerez A2-70 a A4-80?

    Číslo za pomlčkou u nerezu udává minimální mez pevnosti v desítkách MPa: A2-70 a A4-80 mají tedy 700 a 800 MPa. Pevnostně tak odpovídají zhruba úrovni mezi běžnou ocelí — A4-80 je srovnatelný s třídou 8.8 v mezi pevnosti, ale nerez má obecně nižší mez kluzu a vyšší sklon k zadírání (galling) při utahování.

    Kdy stačí třída 8.8?

    Třída 8.8 je nejpoužívanější a pro většinu běžných strojních, ocelových a stavebních spojů plně dostačuje — nabízí vyvážený poměr pevnosti, houževnatosti a ceny. Vyšší třídy 10.9 nebo 12.9 volte jen tam, kde to vyžaduje vysoké zatížení nebo úspora hmotnosti a rozměru spoje.

    Jaká je mez pevnosti v tahu třídy 8.8?

    Třída 8.8 má minimální mez pevnosti v tahu 800 MPa (první číslo × 100). Minimální mez kluzu je 640 MPa (800 × 0,8). Tyto hodnoty jsou definovány normou EN ISO 898-1 a platí jako minimální zaručené hodnoty.

    Jak souvisí třída pevnosti s utahovacím momentem?

    Utahovací moment se odvozuje od požadovaného předpětí ve spoji, které smí být tím vyšší, čím vyšší je mez kluzu šroubu — vyšší třída tedy umožňuje vyšší moment. Moment je však jen prostředek, skutečným cílem je předpětí; stejný moment přitom vyvodí různé předpětí podle mazání, stavu závitu a tření pod hlavou. Proto vždy vycházejte z tabulek pro danou třídu, rozměr a stav závitu.

    Lze nahradit pozinkovaný šroub 8.8 nerezem?

    Nahrazení je možné, ale pozor na pevnost: běžný nerez A2-70 má nižší mez pevnosti (700 MPa) i meze kluzu než ocel 8.8, takže pro silově namáhaný spoj nemusí stačit a je třeba přepočet. Nerez se naopak hodí tam, kde je problém s korozí nebo kde by žárové zinkování vysokopevnostního šroubu hrozilo vodíkovou křehkostí. Pro náhradu 1:1 v náročném spoji raději volte vyšší nerezovou třídu nebo přepočítejte únosnost.

    Co je vyznačeno na hlavě šroubu?

    U metrických ocelových šroubů je pevnostní třída (např. 8.8, 10.9, 12.9) ražena nebo vystouplá přímo na hlavě, obvykle spolu s identifikací výrobce. U nerezu se značí skupina a třída (např. A2-70, A4-80). Toto značení je povinné podle normy a slouží k jednoznačné identifikaci materiálu.

    Co je nejvyšší běžná třída pevnosti?

    U běžně dostupných ocelových šroubů je nejvyšší standardní třídou 12.9 s mezí pevnosti 1220 MPa; existuje i třída 14.9, ta je však spíše speciální. S rostoucí pevností (zejména u 12.9) roste tvrdost a citlivost na vodíkovou křehkost, proto se tyto šrouby nesmí žárově zinkovat a vyžadují opatrné zacházení.