Při výběru spojovacího materiálu se rozhodnutí často redukuje na jednu otázku: která ze dvou podobných variant je pro daný spoj správná? Tento rozcestník shrnuje nejčastější srovnání – norem, materiálů, pevnostních tříd i povrchových úprav – a odkazuje na podrobné srovnávací články. Cílem je, abyste objednali přesně to, co konstrukce potřebuje.
Srovnání mají smysl tehdy, když dvě varianty splní funkci, ale liší se v ceně, montáži nebo životnosti. U spojovacího materiálu jde nejčastěji o čtyři osy: norma (geometrie a chování spoje), materiál (korozní odolnost), pevnost (únosnost) a povrchová úprava (ochrana ocelových dílů). Níže jsou tato srovnání seřazena od nejčastějších dotazů. Každá tabulka shrnuje rozhodující rozdíl v několika řádcích, navazující článek pak rozebírá detaily, výjimky a doporučení pro konkrétní aplikace.
DIN 933 vs DIN 931 (plný vs částečný závit)
Obě normy popisují šestihranný šroub, liší se ale délkou závitu. DIN 933 má závit po celé délce dříku, DIN 931 jen na části u konce. Plný závit dává flexibilitu při proměnné tloušťce spoje, částečný závit s hladkým dříkem lépe přenáší střih a přesně lícuje díry.
| Kritérium | DIN 933 | DIN 931 |
|---|---|---|
| Závit | Plný (po celé délce) | Částečný (dřík hladký) |
| Přenos střihu | Závitem | Hladkým dříkem (lepší) |
| Lícování | Volnější | Přesnější |
Z nabídky: DIN 933 A2 plný závit a DIN 931 A2 částečný závit.
Nerez A2 vs A4 (1.4301 vs 1.4401)
A2 (1.4301 / AISI 304) je standard pro běžné prostředí. A4 (1.4401 / AISI 316) přidává molybden a výrazně lépe odolává chloridům. Rozdíl v ceně je vyvážen životností v náročných podmínkách – u moře, bazénů a chemie se A4 vyplatí.
Z konstrukčního hlediska jsou A2 a A4 prakticky shodné – mají stejnou geometrii, závity i dostupné pevnostní třídy, takže díl lze povýšit z A2 na A4 bez změny rozměrů. Rozhoduje tedy výhradně prostředí. Tam, kde by selhání spoje znamenalo bezpečnostní riziko nebo nákladnou demontáž, je obvykle rozumnější zaplatit za A4 a získat rezervu v korozní odolnosti. Naopak v suchém interiéru by A4 byla zbytečným nákladem.
| Kritérium | A2 (1.4301) | A4 (1.4401) |
|---|---|---|
| Odolnost chloridům | Nižší | Vysoká (molybden) |
| Prostředí | Interiér, běžný exteriér | Moře, bazény, chemie |
| Cena | Nižší | Vyšší |
Příklad: matice DIN 934 v provedení A4 pro chloridové prostředí.
Třídy pevnosti 8.8 vs 10.9 vs 12.9
Vyšší třída pevnosti znamená vyšší únosnost, ale obvykle nižší tažnost a vyšší citlivost na vodíkové křehnutí u povrchově upravených dílů. Pro běžné strojní spoje se používá 8.8, pro vysoce namáhané 10.9, pro nářadí a speciální aplikace 12.9.
| Třída | Rm (MPa) | Typické použití |
|---|---|---|
| 8.8 | 800 | Běžné strojní a stavební spoje |
| 10.9 | 1000 | Vysoce namáhané konstrukce |
| 12.9 | 1200 | Nářadí, speciální spoje |
- Co znamená 8.8
- Srovnání 10.9 vs 12.9
Např. imbusový šroub DIN 912 v třídě 10.9.
Zinkování galvanické vs žárové
Galvanické (bílé) zinkování vytváří tenkou, přesnou vrstvu vhodnou do interiéru a mírného exteriéru. Žárové zinkování ponorem dává silnou, drsnější vrstvu s mnohonásobně vyšší životností ve venkovním prostředí, ale s horší rozměrovou přesností závitu.
Praktický důsledek silnější žárové vrstvy je nutnost protažení nebo nadměrného závitu u matic, aby spoj šel sesadit. Pro dlouhodobě exponované venkovní konstrukce je žárový zinek osvědčená volba; pro přesné strojní spoje v interiéru vyhoví galvanické zinkování. Pokud ale prostředí obsahuje chloridy nebo jde o trvalý kontakt s vlhkostí, často je celkově výhodnější rovnou nerez, která odpadá nutnost řešit obnovu povrchové ochrany.
| Kritérium | Galvanické | Žárové |
|---|---|---|
| Tloušťka vrstvy | 5–15 µm | 45–85 µm |
| Životnost (exteriér) | Nižší | Vysoká |
| Přesnost závitu | Vysoká | Nižší |
Šestihranná hlava vs imbus (DIN 933 vs DIN 912)
Volba hlavy ovlivňuje montáž i vzhled. Šestihranná hlava se utahuje klíčem zvenčí a snese vyšší moment běžným nářadím, imbus (vnitřní šestihran) umožňuje montáž v zahloubení a v omezeném prostoru a působí čistším vzhledem. Šestihranná hlava je naopak rychlejší při montáži běžným klíčem a lépe snáší znečištění; imbus může při opotřebení nebo zanesení nečistotami „prokluzovat“. Pro většinu konstrukčních spojů je rozhodující dostupnost nástroje a prostor kolem hlavy.
- Šestihranná hlava vs imbus – kdy co
Standardní vs samojistná matice (DIN 934 vs DIN 985)
Standardní matice DIN 934 je nejlevnější volbou pro statické spoje. Samojistná matice DIN 985 s plastovým kroužkem odolává povolení vibracemi, je ale jednorázová a má teplotní limit kroužku (zpravidla do cca 80–120 °C podle materiálu vložky). Pro spoje vystavené chvění – stroje, dopravní technika, ventilátory – je samojistná varianta jasnou volbou; pro statické a snadno přístupné spoje, které lze dotahovat, postačí standardní DIN 934, případně doplněná pojistnou podložkou. Při výběru vždy ověřte, že materiál i pevnostní třída matice odpovídají šroubu.
- Standardní vs samojistná matice
Jak srovnání využít
Pokud potřebujete pochopit pozadí norem a materiálů, projděte rozcestník Normy a materiály. Pro postup výběru od rozměru po moment slouží Jak vybrat spojovací materiál. Vše skladem Praha a Ostrava, dodání do 48 hodin.