Velkoobchod spojovací technikou · Sklady Praha & Ostrava +420 606 303 363

Rubrika: Časté dotazy

  • Povrchové úpravy spojovacího materiálu — kompletní FAQ | MATAI

    Povrchové úpravy spojovacího materiálu — kompletní FAQ | MATAI

    Povrchová úprava rozhoduje o tom, jak dlouho šroub odolá korozi a do jakého prostředí ho lze nasadit. U oceli se nejčastěji volí mezi galvanickým (elektrolytickým) zinkováním podle ISO 4042 a žárovým zinkováním podle ISO 10684, doplňují je modernější systémy zinkové lamely (Dacromet/Geomet), černění a u nerezu pasivace. V tomto přehledu vysvětlujeme rozdíly v tloušťce, korozní odolnosti i riziku vodíkové křehkosti, abyste vybrali správně. Kompletní sortiment najdete mezi pozinkovanými díly skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi galvanickým a žárovým zinkováním?

    Galvanické (elektrolytické) zinkování podle ISO 4042 nanáší tenkou vrstvu zinku elektrolyticky, typicky 3 až 20 µm, a vytváří hladký, přesný povrch. Žárové zinkování podle ISO 10684 ponořuje díl do roztaveného zinku a vytváří mnohem silnější vrstvu, zhruba 40 až 70 µm, s výrazně vyšší korozní odolností. Pro detailní srovnání viz článek Zinkování galvanické vs žárové.

    Která norma popisuje galvanický a která žárový zinek?

    Galvanický (elektrolytický) zinek pro spojovací materiál popisuje ISO 4042, žárově zinkované povlaky pak ISO 10684. ISO 10684 přitom platí pro hrubý závit od M8 do M64 a pevnostní třídy do 10.9 u šroubů a 12 u matic. Pro menší díly než M8 se žárový zinek nedoporučuje a volí se galvanika.

    Jak se liší korozní odolnost galvanického a žárového zinku?

    Díky výrazně silnější vrstvě nabízí žárový zinek (40–70 µm) podstatně delší ochranu než tenký galvanický povlak (3–20 µm), proto se volí do exteriéru a agresivního prostředí. Galvanika naopak stačí do suchého vnitřního prostředí a tam, kde je důležitý přesný rozměr a vzhled. Rozhodující je tedy tloušťka vrstvy a prostředí nasazení.

    Kdy stačí galvanický zinek a kdy je nutný žárový?

    Galvanický zinek stačí pro vnitřní a méně namáhané aplikace, kde nehrozí trvalá vlhkost. Žárový zinek volte do exteriéru, do vlhkého či chemicky zatíženého prostředí a tam, kde požadujete dlouhou životnost bez údržby. Pro trvalý kontakt s chloridy a solí je ale i u nerezu vhodnější sáhnout po šroubech A4.

    Co je zinková lamela Dacromet a Geomet?

    Zinková lamela je nanášený systém tenkých zinkových a hliníkových šupinek (lamel) podle ISO 10683, aplikovaný máčením a odstředěním. Dacromet je původní formulace z roku 1972 obsahující šestimocný chrom a v Evropě se už nepoužívá; Geomet je moderní bezchromátový nástupce, který splňuje RoHS i REACH. V solné komoře dosahuje zinková lamela typicky 3–5× lepší korozní odolnosti než běžný galvanický zinek.

    Co je barevný pozink a chromátování?

    Po galvanickém zinkování se povrch obvykle pasivuje chromátováním, které vytváří barevný tón a zvyšuje korozní odolnost — odtud běžné označení bílý (modrý) a žlutý (duhový) pozink. Šestimocný chrom (Cr VI) je dnes z ekologických důvodů nahrazen trojmocným (Cr III). Barva tedy nesouvisí jen se vzhledem, ale i s typem pasivační vrstvy.

    Co je černění (brünování) šroubů?

    Černění je chemická úprava oceli, která vytvoří tenkou černou vrstvu oxidu na povrchu. Dodává dílu charakteristický matně černý vzhled, ale nabízí jen velmi omezenou korozní ochranu, proto se obvykle doplňuje olejem nebo voskem. Černění se volí spíše z estetických a pohledových důvodů než pro odolnost v exteriéru.

    Co je pasivace nerezu a proč je důležitá?

    Pasivace je chemické ošetření (typicky kyselinou dusičnou nebo citronovou podle ASTM A967), které odstraní z povrchu nerezu volné železo a podpoří vznik souvislé pasivní vrstvy oxidu chromu. Tato vrstva je bariérou proti korozi — bez ní by zbytkové železo na povrchu rezivělo. Pasivace tak vrací nerezovým šroubům A2 i A4 jejich plnou korozní odolnost.

    Co je vodíková křehkost a jak vzniká?

    Vodíková křehkost je riziko, kdy atomární vodík vniklý do oceli při galvanickém zinkování způsobí praskání vysokopevnostních dílů (pevnostní třídy 10.9 a 12.9). Proto se tyto díly po elektrolytickém pokovení musí žíhat (vypékat) při zhruba 190–230 °C po dobu několika hodin, aby se vodík uvolnil. Hrozí hlavně u kalených, vysokopevnostních šroubů, ne u běžných tříd.

    Jaká úprava nehrozí vodíkovou křehkostí u pevných šroubů?

    Pro vysokopevnostní šrouby se volí systémy bez elektrolýzy — zinková lamela (Geomet) a žárové zinkování nevnášejí do oceli atomární vodík, takže riziko křehkosti odpadá. Norma ISO 10683 výslovně uvádí, že lamelové systémy při nanášení vodík negenerují. Proto je u tříd 10.9 a 12.9 zinková lamela oblíbenou volbou. Více o materiálech viz Normy a materiály.

  • DIN vs ISO vs ČSN — kompletní FAQ k normám spojovacího materiálu | MATAI

    DIN vs ISO vs ČSN — kompletní FAQ k normám spojovacího materiálu | MATAI

    Při objednávce šroubů a matic se nákupčí i technici pravidelně setkávají s několika systémy norem — německou DIN, mezinárodní ISO a českou ČSN. Většina běžných spojovacích dílů má přitom mezi těmito normami přímý ekvivalent: nejznámější je dvojice DIN 933 = ISO 4017 (šroub se šestihrannou hlavou a plným závitem). V tomto přehledu najdete převodní tabulku nejpoužívanějších norem, vysvětlení značení EN ISO a upozornění na situace, kdy se rozměry mezi DIN a ISO liší. Sortiment běžných tříd najdete mezi šrouby DIN 933 skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi normami DIN, ISO a ČSN?

    DIN je německá národní norma, ISO mezinárodní a ČSN česká národní norma. U běžného spojovacího materiálu se obsahově z velké části překrývají a pro řadu dílů platí přímá ekvivalence, takže DIN, ISO i ČSN označení popisují prakticky stejný díl. Liší se hlavně systémem číslování a v několika případech i drobně rozměry.

    Které normy DIN a ISO jsou si navzájem ekvivalentní?

    U nejpoužívanějších dílů platí: DIN 933 = ISO 4017 (šroub se šestihrannou hlavou, plný závit), DIN 931 = ISO 4014 (šestihranný šroub s částečným závitem), DIN 912 = ISO 4762 (imbusový šroub s válcovou hlavou) a DIN 934 = ISO 4032 (šestihranná matice s hrubým závitem). V katalogu MATAI proto u jedné položky často uvidíte uvedené oba kódy.

    Co znamená DIN 933 = ISO 4017?

    Znamená to, že šroub vyrobený podle DIN 933 a podle ISO 4017 je to samý typ dílu — šestihranný šroub s plným závitem po celé délce dříku. Obě normy popisují stejnou geometrii a u většiny rozměrů jsou rozměrově identické. Plnozávitovou variantu najdete mezi šrouby DIN 933.

    Jaký je rozdíl mezi DIN 931 a DIN 933?

    DIN 931 (= ISO 4014) je šestihranný šroub s částečným závitem, tedy s hladkou částí dříku pod hlavou, zatímco DIN 933 (= ISO 4017) má závit po celé délce. Šrouby s částečným závitem se volí tam, kde má hladká část přenášet střih nebo přesně dosedat. Podrobné srovnání najdete v článku DIN 933 vs DIN 931.

    Co je ekvivalent k imbusovému šroubu DIN 912?

    DIN 912 odpovídá ISO 4762 — jde o šroub s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem (imbus). Obě normy popisují tentýž díl, takže imbus označený DIN 912 i ISO 4762 je zaměnitelný. Sortiment najdete mezi imbusovými šrouby DIN 912 a více se dočtete v článku ISO 4762.

    Jak poznám, jaké normě odpovídá moje matice DIN 934?

    Šestihranná matice DIN 934 s hrubým závitem odpovídá ISO 4032. Pokud máte matici označenou DIN 934, můžete bez obav použít položku označenou ISO 4032 — jde o rozměrově shodný díl. Pro jemný závit existuje samostatná norma ISO 8673, která je rozměrově stejná, liší se pouze stoupáním závitu.

    Jak číst převod mezi DIN a ISO normou?

    Nejjednodušší je použít převodní tabulku: vyhledáte své DIN číslo (např. DIN 912) a v řádku najdete odpovídající ISO normu (ISO 4762). U MATAI tuto vazbu uvádíme přímo u produktu, takže nemusíte převádět ručně. U čtyř nejčastějších dílů stačí pamatovat dvojice 933=4017, 931=4014, 912=4762, 934=4032.

    Co znamená značení EN ISO u šroubů?

    EN ISO znamená, že mezinárodní norma ISO byla převzata jako evropská norma (EN) a tím se stala platnou i v ČR. Například materiálová třída nerezu se značí podle EN ISO 3506. Označení EN ISO je dnes preferovaný způsob a postupně nahrazuje samostatná národní DIN i ČSN čísla.

    Je norma ČSN u spojovacího materiálu stále platná?

    Původní samostatné ČSN normy pro spojovací materiál byly z velké části nahrazeny harmonizovanými normami ČSN EN ISO, které přebírají mezinárodní ISO. ČSN označení tak narazíte spíš ve starší dokumentaci a výkresech; v praxi se dnes objednává podle DIN nebo EN ISO. Starší ČSN výkresy lze proto bez problému převést na odpovídající DIN/ISO díl.

    Proč existuje pro stejný šroub více norem?

    Normy DIN vznikly historicky v Německu, ISO je sjednotilo na mezinárodní úrovni a ČSN je převzala do české soustavy. Postupné sbližování vedlo k tomu, že pro tentýž díl běží vedle sebe více čísel, i když popisují prakticky stejnou součást. Výrobci proto u produktů uvádějí všechny relevantní kódy, aby vyhověli různým výkresům.

    Liší se rozměry mezi DIN a ISO šrouby?

    U většiny rozměrů jsou DIN 933 a ISO 4017 (i DIN 931 a ISO 4014) shodné, ale existují výjimky. U velikostí M10, M12, M14 a M22 má ISO menší rozměr klíče (šířku přes hrany) než DIN — například M10 má u DIN klíč 17 mm, zatímco u ISO 16 mm. Při použití specifického nářadí proto rozlišujte DIN a ISO variantu.

    Kde najdu ekvivalent k mé normě spojovacího materiálu?

    Ekvivalent zjistíte z převodní tabulky DIN/ISO/EN, kterou má každý dodavatel; u MATAI je vazba uvedená přímo u každého produktu. Pro orientaci v materiálech a značení doporučujeme přehledový článek Normy a materiály, který propojuje rozměrové i materiálové normy.

  • Třídy pevnosti šroubů — FAQ k značení 8.8, 10.9, 12.9 a nerezu | MATAI

    Třídy pevnosti šroubů — FAQ k značení 8.8, 10.9, 12.9 a nerezu | MATAI

    Pevnostní třída šroubu je jedním z nejdůležitějších parametrů při návrhu a opravě spoje — určuje, jaké zatížení šroub unese a jaký utahovací moment lze použít. U ocelových šroubů se řídí normou EN ISO 898-1, u nerezových spojů normou EN ISO 3506-1. Špatně zvolená třída pevnosti může vést k povolení nebo prasknutí spoje, proto se vyplatí značení správně přečíst.

    V tomto přehledu vysvětlujeme, co jednotlivá čísla znamenají, jak se liší 8.8, 10.9 a 12.9 a jak na tom je z hlediska pevnosti nerez. Vybírat můžete z vysokopevnostních ocelových šroubů i z nerezových šroubů A2-70 a A4-80 skladem.

    Co znamená označení 8.8 na šroubu?

    Značení 8.8 je pevnostní třída ocelového šroubu podle EN ISO 898-1. První číslo (8) násobené stem udává minimální mez pevnosti v tahu — tedy 800 MPa. Druhé číslo (8) je poměr meze kluzu k mezi pevnosti (0,8), z čehož vychází minimální mez kluzu 800 × 0,8 = 640 MPa.

    Jak se čte značení pevnostní třídy?

    Značení má tvar dvou čísel oddělených tečkou. První číslo × 100 = minimální mez pevnosti v tahu (Rm) v MPa. Druhé číslo × 10 = procentuální poměr meze kluzu k pevnosti, takže mez kluzu (Re) = první číslo × druhé číslo × 10 v MPa. Pomocí těchto dvou čísel tedy z označení odečtete obě klíčové pevnostní hodnoty.

    Jaký je rozdíl mezi 8.8, 10.9 a 12.9?

    Jde o stoupající pevnostní třídy. Třída 8.8 má mez pevnosti 800 MPa a mez kluzu 640 MPa, třída 10.9 má cca 1040 MPa pevnosti a cca 940 MPa meze kluzu, třída 12.9 dosahuje 1220 MPa pevnosti a cca 1100 MPa meze kluzu. S rostoucí pevností roste tvrdost, ale klesá tažnost a houževnatost materiálu.

    Jak je na tom z hlediska pevnosti nerez A2-70 a A4-80?

    Číslo za pomlčkou u nerezu udává minimální mez pevnosti v desítkách MPa: A2-70 a A4-80 mají tedy 700 a 800 MPa. Pevnostně tak odpovídají zhruba úrovni mezi běžnou ocelí — A4-80 je srovnatelný s třídou 8.8 v mezi pevnosti, ale nerez má obecně nižší mez kluzu a vyšší sklon k zadírání (galling) při utahování.

    Kdy stačí třída 8.8?

    Třída 8.8 je nejpoužívanější a pro většinu běžných strojních, ocelových a stavebních spojů plně dostačuje — nabízí vyvážený poměr pevnosti, houževnatosti a ceny. Vyšší třídy 10.9 nebo 12.9 volte jen tam, kde to vyžaduje vysoké zatížení nebo úspora hmotnosti a rozměru spoje.

    Jaká je mez pevnosti v tahu třídy 8.8?

    Třída 8.8 má minimální mez pevnosti v tahu 800 MPa (první číslo × 100). Minimální mez kluzu je 640 MPa (800 × 0,8). Tyto hodnoty jsou definovány normou EN ISO 898-1 a platí jako minimální zaručené hodnoty.

    Jak souvisí třída pevnosti s utahovacím momentem?

    Utahovací moment se odvozuje od požadovaného předpětí ve spoji, které smí být tím vyšší, čím vyšší je mez kluzu šroubu — vyšší třída tedy umožňuje vyšší moment. Moment je však jen prostředek, skutečným cílem je předpětí; stejný moment přitom vyvodí různé předpětí podle mazání, stavu závitu a tření pod hlavou. Proto vždy vycházejte z tabulek pro danou třídu, rozměr a stav závitu.

    Lze nahradit pozinkovaný šroub 8.8 nerezem?

    Nahrazení je možné, ale pozor na pevnost: běžný nerez A2-70 má nižší mez pevnosti (700 MPa) i meze kluzu než ocel 8.8, takže pro silově namáhaný spoj nemusí stačit a je třeba přepočet. Nerez se naopak hodí tam, kde je problém s korozí nebo kde by žárové zinkování vysokopevnostního šroubu hrozilo vodíkovou křehkostí. Pro náhradu 1:1 v náročném spoji raději volte vyšší nerezovou třídu nebo přepočítejte únosnost.

    Co je vyznačeno na hlavě šroubu?

    U metrických ocelových šroubů je pevnostní třída (např. 8.8, 10.9, 12.9) ražena nebo vystouplá přímo na hlavě, obvykle spolu s identifikací výrobce. U nerezu se značí skupina a třída (např. A2-70, A4-80). Toto značení je povinné podle normy a slouží k jednoznačné identifikaci materiálu.

    Co je nejvyšší běžná třída pevnosti?

    U běžně dostupných ocelových šroubů je nejvyšší standardní třídou 12.9 s mezí pevnosti 1220 MPa; existuje i třída 14.9, ta je však spíše speciální. S rostoucí pevností (zejména u 12.9) roste tvrdost a citlivost na vodíkovou křehkost, proto se tyto šrouby nesmí žárově zinkovat a vyžadují opatrné zacházení.

  • Nerez A2 vs A4 — kompletní FAQ k nerezovému spojovacímu materiálu | MATAI

    Nerez A2 vs A4 — kompletní FAQ k nerezovému spojovacímu materiálu | MATAI

    Volba mezi nerezem A2 a A4 je nejčastější rozhodnutí, které řeší technici a nákupčí při objednávce nerezového spojovacího materiálu. Obě třídy patří mezi austenitické korozivzdorné oceli podle normy EN ISO 3506-1, liší se však chemickým složením a tím i odolností v agresivním prostředí. V praxi platí jednoduché pravidlo: A2 pro běžné vnitřní i venkovní použití, A4 všude tam, kde hrozí kontakt s chloridy, solí nebo chemikáliemi.

    V tomto přehledu najdete odpovědi na nejčastější dotazy k rozdílům A2 a A4 — od chemie přes značení po výběr do exteriéru. Kompletní sortiment najdete v kategoriích šroubů A2 a šroubů A4 skladem v Praze i Ostravě.

    Jaký je rozdíl mezi nerezem A2 a A4?

    A2 i A4 jsou austenitické korozivzdorné oceli podle EN ISO 3506-1, ale liší se chemickým složením. A4 obsahuje navíc cca 2 % molybdenu a vyšší podíl niklu, což mu dává výrazně lepší odolnost proti bodové korozi v chloridovém prostředí. A2 odpovídá oceli 1.4301 (AISI 304), A4 oceli 1.4401 (AISI 316).

    Co znamená označení 1.4301 a 1.4401?

    Jsou to evropská materiálová čísla podle EN 10088. 1.4301 je ocel s cca 18 % chromu a 8–10 % niklu (odpovídá A2 / AISI 304), zatímco 1.4401 má cca 16–18 % chromu, 10–14 % niklu a navíc 2–3 % molybdenu (odpovídá A4 / AISI 316). Molybden je hlavní rozdíl, který odlišuje obě oceli.

    Obsahuje nerez A4 molybden?

    Ano, právě molybden (zhruba 2 %) je klíčovým rozdílem oproti A2. Tento prvek zásadně zvyšuje odolnost proti bodové (důlkové) korozi a koroznímu praskání pod napětím, zejména v prostředí s chloridy. Díky molybdenu je A4 vhodný do mořské vody a chemicky agresivních provozů.

    Kde je nutné použít A4 místo A2?

    A4 je nezbytný všude, kde dochází ke kontaktu s chloridy — v mořské a brakické vodě, na pobřeží, v bazénech a wellness s chlorovou úpravou, v potravinářství a v chemických provozech. V těchto podmínkách by A2 podléhal bodové korozi, zatímco molybden v A4 jí spolehlivě odolává.

    Je nerez magnetická?

    Austenitické oceli A2 i A4 jsou v žíhaném stavu prakticky nemagnetické (paramagnetické). Po tváření za studena, kterým se spojovací materiál běžně vyrábí, však může vzniknout deformačně indukovaný martenzit a šroub pak slabě přitáhne k magnetu. Tato slabá magnetizace nemá vliv na korozní odolnost ani na kvalitu materiálu.

    Jaký je cenový rozdíl mezi A2 a A4?

    A4 je dražší než A2, protože obsahuje molybden a vyšší podíl niklu — tedy nákladnější legující prvky. Pro běžné vnitřní a nechloridové venkovní aplikace proto A2 nabízí výhodnější poměr ceny a korozní odolnosti. A4 se vyplatí volit tam, kde to prostředí skutečně vyžaduje.

    Co znamená značení A2-70 a A4-80?

    První část (A2 nebo A4) označuje skupinu oceli, číslo za pomlčkou udává pevnostní třídu — minimální mez pevnosti v tahu v desítkách MPa. A2-70 tedy znamená minimálně 700 MPa a A4-80 minimálně 800 MPa. Vyšší pevnosti se u nerezu dosahuje tvářením za studena.

    Koroduje nerez vůbec?

    Nerez není zcela nezničitelný — v agresivním prostředí může korodovat, zejména bodovou korozí v přítomnosti chloridů. A2 je náchylnější k bodové korozi než A4, který díky molybdenu odolává lépe. Pasivní chromová vrstva chrání povrch, ale při jejím poškození nebo ve velmi agresivním prostředí může i nerez napadnout koroze.

    Lze ve spoji míchat šrouby A2 a A4?

    Mezi A2 a A4 je galvanický potenciál velmi blízký, takže riziko galvanické koroze při jejich kombinaci je malé. Z hlediska korozní odolnosti však spoj určuje nejslabší článek — pokud je prostředí agresivní, používejte v celém spoji A4. Pozor naopak na kombinaci nerezu s pozinkovanou nebo uhlíkovou ocelí, kde galvanická koroze hrozí výrazně.

    Jaký je rozdíl mezi AISI 304 a AISI 316?

    AISI 304 odpovídá nerezi A2 (1.4301) a AISI 316 odpovídá nerezi A4 (1.4401). Hlavní rozdíl je přídavek cca 2 % molybdenu u 316, který zásadně zlepšuje odolnost proti chloridům a mořské vodě. 304 je vhodný pro běžné prostředí, 316 pro pobřežní, chemicky náročné a chloridové aplikace.

    Je A2 vhodný do exteriéru?

    Pro většinu venkovních aplikací mimo pobřeží a chloridové prostředí je A2 (1.4301) plně dostačující a nabízí výbornou korozní odolnost při příznivé ceně. V blízkosti moře, u bazénů nebo v prostředí s posypovou solí je však namístě sáhnout po A4 (1.4401), který odolává bodové korozi výrazně lépe.

    Jak poznám A2 od A4?

    Vizuálně jsou A2 a A4 prakticky nerozeznatelné, proto se spoléhá na značení na hlavě šroubu — ražba „A2-70″ nebo „A4-80″ spolu s logem výrobce. Spolehlivé rozlišení nabízí jen materiálový atest nebo laboratorní analýza chemického složení (přítomnost molybdenu). Doporučujeme proto skladovat A2 a A4 odděleně a řídit se značením a doklady.