Správný výběr spojovacího materiálu začíná u norem a materiálu. Norma definuje rozměry, tvar i mechanické vlastnosti, materiál pak rozhoduje o korozní odolnosti a pevnosti. Na této stránce najdete přehledný rozcestník po klíčových DIN a ISO normách, nerezových materiálech A2 a A4, třídách pevnosti a povrchových úpravách. Jednotlivé okruhy postupně rozvádíme v detailních článcích, na které odkazujeme přímo v textu.
DIN a ISO normy spojovacího materiálu
Většina šroubů, matic a podložek na evropském trhu se řídí normami DIN (Deutsches Institut für Normung) nebo jejich novějšími ekvivalenty ISO. DIN normy jsou v praxi stále nejrozšířenější a v katalozích slouží jako primární identifikátor výrobku. ISO normy je postupně harmonizují a v technické dokumentaci se objevují čím dál častěji. Při objednávce je proto užitečné znát vazby mezi oběma systémy.
V mnoha případech jsou DIN a ISO výrobky rozměrově shodné a v dodávce zaměnitelné – liší se jen označením. U některých typů ale existují drobné odlišnosti v tolerancích, šířce klíče nebo tvaru hlavy, na které je dobré myslet při náhradě stávajícího dílu. Pokud máte ve výkresové dokumentaci uvedenou ISO normu, v katalogu MATAI snadno dohledáte odpovídající DIN ekvivalent a naopak. Pro běžnou objednávku přitom obvykle stačí znát DIN číslo, materiál a pevnostní třídu.
- Vztah DIN a ISO norem – převodní přehled
- ISO 4762 (DIN 912) – šrouby s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem (imbus)
- DIN 933 vs DIN 931 – plný vs částečný závit šestihranného šroubu
- DIN 934 (ISO 4032) – šestihranná matice
Přehled nejčastějších norem
| DIN | ISO | Výrobek |
|---|---|---|
| DIN 933 | ISO 4017 | Šroub se šestihrannou hlavou, plný závit |
| DIN 931 | ISO 4014 | Šroub se šestihrannou hlavou, částečný závit |
| DIN 912 | ISO 4762 | Šroub s válcovou hlavou, vnitřní šestihran |
| DIN 7991 | ISO 10642 | Šroub se zápustnou hlavou, vnitřní šestihran |
| DIN 934 | ISO 4032 | Šestihranná matice |
| DIN 985 | ISO 10511 | Samojistná matice s plastovým kroužkem |
| DIN 125 | ISO 7089 | Plochá podložka |
| DIN 127 | – | Pružná pérová podložka |
Konkrétní zboží podle normy si lze rovnou prohlédnout, např. šroub DIN 933 v nerezu A2 nebo matice DIN 934 A2.
Nerezové materiály A2 a A4 (1.4301 / 1.4401)
Nejčastěji používanými nerezovými materiály pro spojovací materiál jsou austenitické oceli A2 a A4. A2 odpovídá oceli 1.4301 (AISI 304) a hodí se do běžného vnitřního i venkovního prostředí. A4 odpovídá oceli 1.4401 (AISI 316) s přídavkem molybdenu, který výrazně zvyšuje odolnost proti chloridům – tedy mořské vodě, bazénové chemii a posypovým solím.
Obě oceli jsou austenitické, nemagnetické (po tváření může vznikat slabý magnetismus) a velmi dobře svařitelné. Klíčový rozdíl je v korozní odolnosti: zatímco A2 si bez problémů poradí s deštěm, vzdušnou vlhkostí i potravinářským provozem, A4 odolává i agresivním chloridům, kde by A2 časem vykazovala bodovou korozi. Volba mezi nimi je proto vždy kompromisem mezi cenou a životností v daném prostředí – v pochybnostech a u obtížně přístupných nebo bezpečnostně významných spojů se vyplatí sáhnout po A4.
- Nerez A2 vs A4 – kdy stačí 304 a kdy je nutné 316
- Značení nerezi: 1.4301, 1.4401, AISI 304/316
- Korozní odolnost nerezi v praxi
| Skupina | Materiál (W.-Nr.) | AISI | Typické použití |
|---|---|---|---|
| A2 | 1.4301 | 304 | Interiér, běžný exteriér, potravinářství |
| A4 | 1.4401 | 316 | Námořní prostředí, bazény, chemie, soli |
Třídy pevnosti spojovacího materiálu
Třída pevnosti udává mez pevnosti a mez kluzu materiálu. U uhlíkové oceli se značí dvojicí čísel (např. 8.8, 10.9, 12.9), u nerezových šroubů kombinací materiálu a pevnostní třídy (např. A2-70, A4-80). Vyšší číslo znamená vyšší únosnost spoje, ale často nižší tažnost.
- Třída pevnosti 8.8 – co znamenají čísla
- 10.9 a 12.9 – vysokopevnostní šrouby
- Nerez A2-70 a A4-80 – pevnost nerezových šroubů
| Třída | Mez pevnosti Rm (MPa) | Mez kluzu Re (MPa) |
|---|---|---|
| 8.8 | 800 | 640 |
| 10.9 | 1000 | 900 |
| 12.9 | 1200 | 1080 |
| A2-70 / A4-70 | 700 | 450 |
| A2-80 / A4-80 | 800 | 600 |
Povrchové úpravy a ochrana proti korozi
U uhlíkové oceli rozhoduje o životnosti spoje povrchová úprava. Nejběžnější je galvanické (bílé) zinkování pro vnitřní prostředí a žárové zinkování ponorem pro náročný exteriér. Nerezový materiál povrchovou úpravu zpravidla nevyžaduje, protože korozní odolnost zajišťuje pasivní vrstva chromu.
- Zinkování galvanické vs žárové – kdy které
- Přehled povrchových úprav (zinek, žárový zinek, černění, dacromet)
Pro náročné venkovní spoje doporučujeme rovnou sáhnout po nerezu, např. šroub DIN 933 v nerezu A4 pro mořské a bazénové prostředí.
Hutní materiál a polotovary
Kromě normalizovaného spojovacího materiálu vedeme i nerezový hutní materiál – tyče, profily a další polotovary pro výrobu i opravy. Materiálové třídy odpovídají stejné logice (1.4301, 1.4404, 1.4571) jako u spojovacího materiálu.
- Nerezový hutní materiál – přehled tříd a profilů
Z aktuální nabídky např. nerezová kruhová tyč 1.4301.
Jak pokračovat
Pokud teprve vybíráte konkrétní spoj, navažte na rozcestník Jak vybrat spojovací materiál. Pro rozhodování mezi konkrétními variantami slouží Produktová srovnání. Veškerý sortiment je skladem v Praze i Ostravě s dodáním do 48 hodin.